Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
Jövőre már az állam szabja meg, mely felsőoktatási intézményben hány hallgató tanulhat állami pénzen. Ha egy hallgatót egy fővárosi intézménybe hely hiányában már nem vesznek föl, fölajánlanák neki valamelyik vidéki intézményt - írja a Népszabadság.
Jövőre már nem a hallgatók jelentkezése, hanem a Nemzeti Erőforrás Minisztérium dönti majd el, mely felsőoktatási intézményben hány hallgató tanulhat állami pénzen.
Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár szerint bizarr helyzeteket teremtett az előző kormány felvételi elosztása, amely a piacra, azaz a hallgatók választására bízta a döntést. Dux szerint tévedés, hogy a hallgatók reálisan föl tudnák mérni, melyik intézmény mely szakán érdemes tanulniuk, hiszen ebben befolyásolja őket az aktuális divat vagy a média.
A helyettes államtitkár szerint egyes népszerű intézményekben olyan létszámok alakultak ki, amelyek már a minőség rovására mennek, míg másutt a létszámhiány az akadálya a minőségi képzésnek. A hallgatók fővárosba koncentrálódása kontraproduktív, a leszakadó régiók fölzárkóztatásához szükség van a vidéki felsőoktatási intézményekre. Ha egy hallgatót egy fővárosi intézménybe hely hiányában már nem vesznek föl, fölajánlanák neki valamelyik vidéki intézményt, akkor is, ha azt nem jelölte be a felvételi lapján. A hallgató ezután eldöntheti, odamegy-e vagy sem, kényszeríteni senkit nem fognak - mondta Dux László.