Megérkezett a tél: Sopronban már havazik (VIDEÓ)
A hőmérséklet sok helyen még bőven 0 fok felett van, így egyelőre kevés helyen marad meg a hó.
A hét elején 121 centimétert mutatott a siófoki vízmérce, 11 centivel többet a vízügyi regulák szerinti maximumnál - írja a HVG.
A Balaton vízszintjét csak a Sió zsilipjének nyitásával-zárásával lehet szabályozni. Azért, hogy maximális vízszinttel vágjanak neki a nyárnak – amikor akár napi egy centiméter is elpárologhat a tóból –, bespájzolják a téli–tavaszi csapadékot. A másodpercenként legfeljebb 60 köbméter átengedésére képes Sió-zsilipen még egy vízszint-centiméternyi víz sem engedhető le a Balatonból naponta.
Június elején a Balaton délnyugati partjának legmélyebb településein megteltek a vízelvezető árkok, több telekre betört a víz, és az erős északi szél elöntéssel fenyegetett több kilométernyi, a megemelkedett vízszintnél csupán 10–30 centiméterrel magasabban fekvő, beépített partszakaszt.
A HVG idézi Lombár Gábort, Balatonfenyves polgármesterét, aki már régóta szorgalmazza, hogy az állam hárítsa el a bajokat, például építsen gátakat, telepítsen szivattyúkat. Néhány település az idén közösen finanszíroz egy tanulmánytervet a vízelvezetés lehetséges megoldásairól. Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint nagy baj, hogy az 1990-es években, állami támogatás híján, gyakorlatilag leállt a Balaton-kutatás.
A Balaton egyébként csak a saját medrét veszi vissza. Nem véletlen, hogy valaha nem építkeztek ezekre a mélyebb területekre, hiszen az 1900-as évek elején még 150 centiméteres vízállások is előfordultak.