A Magyarországon betiltott Gárda Székely Szakasz néven helyezte át tevékenységének színhelyét Székelyföldre - írja az Adevarul. A román lap megállapítja: titokzatos székely fiatalok alkotják a szervezetet, melynek tagjai kocsmák pincéiben, vagy a hegyekben tartanak összejöveteleket. Piros-fehér-zöld jelvényt hordanak, katonai jellegű egyenruhát viselnek, rendfokozatuk és beosztásuk is van. A győri Wass Albert zászlóalj Székely Szakaszáról van szó.
A szakasz egyik fő szervezője, Csibi Barna rendszeresen állást foglal az egységes román állam ellen. Csibi, aki kulturális egyesületnek nevezi a székely szakaszt, elmondta, hogy nem akarnak a magyarországi anyaszervezet sorsára jutni, ezért betartják a romániai törvényeket. Mi székelyek vagyunk, nem magyarok, a magyarok elárultak bennünket, amikor azt mondták, hogy nem érdekeljük őket, így hát ők sem érdekelnek minket - mondta. Székelyföld függetlenségéről annyit jegyzett meg, nem akar a Magyar Gárda nevében nyilatkozni, de azt elárulta, hogy annak elérése az ő személyes célja.
Keresztes Nándor, a Székely Szakasz sajtókapcsolatokért felelős tisztje szerint a szervezetnek elsősorban a magyar hagyományok ápolása a célja, és Csibivel ellentétben Keresztes magyaroknak nevezte a székelyeket. A székelyek sokkal magyarabbak, mint a magyarok, nekünk nem romlott a vérünk, jobban megőriztük a hagyományokat - nyilatkozta Keresztes. A szervezet polgári tevékenysége a tűzoltásra, karitatív célú gyűjtésre összpontosul, az önvédelmi kiképzés pedig csupán felkészültség.