Nyílt konfliktus Irán és Izrael között? – Mandiner Harctér
2024. április 18. 17:00
Irán kilépett az árnyékból, erődemonstrációt tartott. De mi lesz az izraeli válasz? Eközben az ukránok felháborodtak, hogy a Nyugat Izraelt segíti, Oroszország pedig idén megnyerheti a háborút.
2024. április 18. 17:00
4 p
1
3
125
Mentés
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
Irán legitim célpontjává vált a nyílt izraeli támadásoknak
Irán támadása újra osztotta a lapokat a Közel-Keleten
A következő hetekben a nyugati támogatás Izrael mögött legalább olyan szoros lesz, mint október elején volt
Ha Irán atomhatalom lenne, Izrael szövetségesei sokkal óvatosabban reagáltak volna
A teljes műsor itt tekinthető meg:
Múlt hét szombaton Irán több, mint 300 rakétát és drónt lőtt ki Izrael irányába. A nagy részüket Izrael, szövetségesei segítségével sikeresen elhárította, azonban a támadás jelentős befolyást gyakorolt a térség geopolitikai helyzetére.
Robert C. Castel szerint
a rosszul átgondolt, és rosszul végrehajtott támadás teljesen összekeverte a lapokat, és új stratégiai helyzetet alakított ki a Közel-Keleten.
Meglátása szerint Irán a csapással erőt akart demonstrálni, valamint
azt is bebizonyította, hogy képes iszonyatos csapásokat mérni környező országokra, nagy távolságra is.
Castel szerint a térség országai többféle következtetést is levonhatnak a támadásból, és annak kudarcából. Lehetséges, hogy megfélemlíti őket a 300 kilőtt rakéta, de az is lehet, hogy felmerül az igény egy NATO-hoz hasonló szövetségre.
Úgy véli, hogy az
arab-izraeli-amerikai koalíció, melynek kialakulását Irán megpróbálta megakadályozni a gázai támadással, azt ő maga hozta létre az április 14-i támadással.
Bendarzsevszkij Anton szerint a legfontosabb változás, amit Irán akciója magával hozott az, hogy
a konfliktus egy látható fázisába ért.
Korábban az irániak a háttérben vettek részt az Izrael elleni konfliktusokban, fegyverek eladásával és anyagi támogatással. Úgy véli, hogy az Izrael mögötti nyugati koalíció a következő hetekben legalább olyan erős lesz, mint októberben, a Hamász támadásakor.
Meglátása szerint a jelenlegi helyzet jól bemutatja a szankciók hatástalanságát.
Iránnal szemben 45 éve vannak szankciók, azonban mégis képes volt olyan fegyvereket előállítani, amik szükségesek a regionális terjeszkedéséhez.
Nemrég Magyarországra látogatott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és felesége, Szara Netanjahu. Királyoknak kijáró fogadtatás várta őket a magyar államfő és Orbán Viktor miniszterelnök részéről a nagy visszhangot és érzelmeket hozó eseményen.
A pilisvörösvári fórumon beszélt a miniszterelnök, ahol elmondta, hogy „kiadtak egy parancsot, ami arról szól, hogy 2030-ig be kell hozni Ukrajnát az Európai Unióba”.
Teherán addig rázza a pofonfát, amíg az amerikai légierő és rakétatüzérség a pattintott kőkorszakba visszalövi őket. Ehhez nem kell több fél óránál, a kritikus iráni infrastruktúra megsemmisítése ennyi időt igényel. Erőművek, hidak, gátak, trafóállomások, pályaudvarok, kikötők, repterek, adótornyok, gyárak, raktárak, fúrótornyok, finomítók nem másznak arrébb és nem tudják elkerülni a találatokat. Ez lesz a vége, mert senkinek nem hiányzik egy olyan Irán, ami megkérdőjelezi a status quot.