Az a gyanús, aki nem gyanús: döbbenetes, kit vettek őrizetbe az ukránok!
A gyanú szerint ő irányította az orosz légicsapásokat.
Fogolycsere Izraelben, epizód jellegű harci cselekmények Ukrajnában. Heti geopolitikai elemzés állandó vendégeinkkel, Robert C. Castellel és Bendarzsevszkij Antonnal.
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
A teljes műsor itt tekinthető meg:
Háború Izraelben
A Hamász tűzszünetért cserébe túszokat ad át az izraeli hadseregnek. Robert C. Castel szerint azonban korai még örülni a hír hallatán. A szakértő leszögezte:
a Hamász a túszok átadásával időt vásárol magának, ez a motivációjuk.
Castel szerint irreális azt feltételezni, hogy a Hamász az összes túszt valaha szabadon fogja engedni. Úgy véli, a terroristák élőpajzsként használják a túszokat, különösképpen a gyerekeket.
„A túsz nem csak egy kártya, amit le lehet tenni az asztalra azért, hogy még néhány nap tűzszünetet nyerjenek, hanem egy pajzs is, egy élő pajzs is."
'Én azt hiszem a Hamász vezetői nem fognak lemondani arról, hogy körül vegyék magukat ezzel az élőpajzzsal.” - tette hozzá. A szakértő szerint a túszokra akkor lesz leginkább szüksége a Hamásznak, amikor az izraeli erők már a bázisaik közelében lesznek. Robert C. Castel szerint az izraeli hadsereg stratégiája három pontból áll. Ennek első része a mélységi áttörés, utána a terület meghódítása, végül a megtisztítása. Gáza városának több negyedét is elfoglalták az izraeli csapatok, azonban a szakértő szerint
a terület megtisztítása még nagyon sokáig fog tartani, ez hónapokig eltarthat.
Háború Ukrajnában
Egyre kevesebb hír számol be az orosz-ukrán front változásáról. Bendarzsevszkij Anton szerint
a fronton nincs előrehaladás, egyik oldalról se.
A tél közeledtével a terepen is változnak a viszonyok. Bendarzsevszkij szerint a rossz időjárás miatt jelenleg csak epizodikus jellegű harci eseményeket látunk, melyeknek nincs komolyabb stratégiai, katonai eredménye.
„Az első komolyabb kísérleteket, ha lesznek ilyenek, valamikor a kemény hidegben, a fagyokban fogjuk látni, egy-másfél hónappal később.”
- tette hozzá. Bendarzsevszkij Anton úgy látja, az ukrán tartalékok kifulladtak, és hosszú hónapokba fog telni, mire pótolják őket. A kilátások egyre reménytelenebbek, azonban szerinte még így is messze a háború vége. A szakértő szerint az orosz ultimátumok elfogadása nem jelent megoldást, a konfliktus ezzel nem zárul le. Továbbra is úgy véli:
az ukránoknak még van esélye a háború megnyerésére, azonban ez a kérdés nem a közeljövőben fog eldőlni.
Robert C. Castel máshogyan látja a helyzetet:
„Az ukrán háborút teljesen megnyerhetetlennek látom […] Ukrajna el fog bukni.”
- fogalmazott. Szerinte nem csak Ukrajna, hanem a nyugat is elbukott. Érvelése szerint az izraeli háborúban is képtelen volt a nyugat elrettenteni ellenfeleit, ugyanúgy, mint az orosz-ukrán konfliktus esetében.
A beszélgetés podcast formában is meghallgatható: