Dömötör Csaba elmondta, igazából örült annak, hogy elindult az úgynevezett jogállamisági eljárás, mondván, végre az EU kiteszi az asztalra, konkrétan mivel van problémája, meg lehet nézni, mit kell módosítani, amit aztán meg is tesz az Országgyűlés.
Viszont nem ez történt. Kezdetben tizenhét problémás területet állapított meg az Európai Bizottság, a kormány meg is vizsgálta, a parlament el is fogadta a felvetéseket, azonban
az EU részéről ezután mindig újabb és újabb feltételeket szabtak,
hogy Magyarország megkaphassa az EU-s forrásokat, valamint a Helyreállítási Alapból származó pénzeket. Erre ráadásul máig nem került sor.
Szerinte mégis a leginkább elfogadhatatlan az, hogy ellenzéki politikusok kiállnak az Európai Parlamentben, és további változtatásokat követelnek a magyar kormánytól, például az oktatás területén, amelyben az uniónak valójában nincsen hatásköre. Vagyis azzal semmi gond nincs, hogy szigorúan ellenőrzik a pénzek felhasználását, csakhogy valójában a jogállamisági eljárásnak politikai céljai is vannak. A következő vitafelület, illetve követelés az lesz, hogy a tagállamok az EU-s költségvetés deficitét pótolják ki, és biztosítsanak forrásokat,
csakhogy hazánk még a nekünk járó uniós pénzeket sem kapta meg.
Aláhúzta: a gyermekvédelem és a migráció kérdésében sem akar a kormány jogköröket átadni az uniónak.
„Ha valaki Brüsszelben hoz rossz döntést főigazgatóként, vagy a biztosi kollégium tagjaként, akkor mi a számonkérés?” – tette fel a kérdést az államtitkár, aki rámutatott, semmilyen következménye nincsen az uniós döntéshozókra nézve, ha rossz döntéseket hoznak. Brüsszelben kimaxolják a demokratikus deficitet.
A tanárok béremeléséről és Budapestről
„Ha az uniós pénzek is beérkeznek, akkor közel nyolcszázezer forint lehet majd a tanári átlagbér” – mondta el Dömötör Csaba, és nem tudja elfogadni az ellenzék részéről, amikor azt mondják, nincs egyeztetés a kormány és a pedagógusok között. Úgy értékeli, az nem segíti a tanárok ügyét, ha ellenzéki képviselők rátolják a rendőrsorfalra az ott tüntetőket, valamint kiállnak Magyarország ellen további feltételeket szabva az uniós pénzek megérkezéséhez.
Karácsony Gergely felborzolta a tollazatát, és különböző ügyekben nekiment a kormánynak”
– foglalta össze az elmúlt időszak fővárosi fejleményeit Dömötör, aki szerint a főpolgármester Gyurcsány Ferenc és a DK hatására kezdett el harciasabb hangnemben kommunikálni a kormánnyal szemben, megtagadta a szolidaritási adó kifizetését.