A vállalatok pedig az újraalakuló világrendben erőforrásaikat sokkal inkább az ároptimalizációra (az inflációs pszichózis kiaknázására, illetve a piaci erő menedzselésére), mint az innovációra helyezhetik. A legnagyobb nyugati márkák esetében is ez történt az üdítőitaltól egészen az autógyártásig: kínálatcsökkentés és áremelés volt az egyelőre jól működő üzleti recept, miközben az elektromos autózásban élre törő kínai gyártók inkább a termékeikbe igyekeznek több értéket »betenni«, nem pedig azokból minél több értéket »kivenni«. Egy bizonytalanabb világban, ahol amerikai–kínai tudás- és információs háború zajlik, és ahol egyre több szolgáltatót, kutatót és tudóst vonnak felelősségre azért, mert információval dolgozik a nemzetközi térben, a tudás áramlását talán nehéz lassítani, de a tudás hasznosulását, a technológiák és innovációk átadását igenis lehet akadályozni, ami lassabb, drágább termelékenységi előrelépésekhez vezethet.
Végül, az iparpolitikát megtámogatva egyes országok valutaháborúkba is bocsátkozhatnak, hogy szárba szökkentsék újjászabott iparukat, ami világszerte szintén dráguló importhoz vezet.
Árfelhajtó tényezők: energia, tőke, demográfia
Az első tényező az energia. A globális zöldátállás kezdetben komoly beruházásokat igényel, ráadásul ezeket sok esetben a kormányzatok intenzíven támogatják, hogy új típusú energiapiacok alakuljanak ki.
Ez egy nagy, össztársadalmi projekt, amelyben a gazdasági működés alapját alkotjuk újra. Ha ez nem jelentene önmagában is költséget, a kialakuló megújulóenergia-termelés nagyrészt időszakos ingadozásokat mutat, ami bizonytalanságot visz a rendszerbe, miközben indokolttá teheti a hagyományos erőforrásokból kialakított tartalék kapacitások erősítését. Éppen ennek szükségessége jelzi azt is, hogy jelenlegi ismereteink szerint a megújuló technológiáknak nagy adósságaik vannak költséghatékonyságban, végeredményben pedig technológiai megoldásokban. E hiányosságokat ráadásul ismét extra költésekkel, például hálózatfejlesztéssel lehet kezelni. A megújulóenergia-termelés integrálása a már létező hálózatokba a jelenlegi hálózatok átalakítását és komoly energiatárolási kapacitások kiépítését teszi szükségessé.