„Nagyon kevés dolgom lepődöm már meg a magyar közéletben és a biztonságpolitikai szakmai diskurzusok kapcsán... de van, amin mégis. Robert C. Castel legutóbbi, győri szereplése, amelyen Hitlert (!) méltatta, ilyen.
Sok dologban nem értettem és értek Castellel egyet az ukrajnai háború kapcsán. Viszont úgy gondolom, hogy mindaz, amit Izraelért tett, a valós harci tapasztalata és a kifejezetten innovatív doktori disszertációja összességében ér annyit, hogy érdemes lehet odafigyelni arra, amit a modern háborúkról általában, és konkrétan az ukrajnai háborúról mond. Mondom, azzal együtt is, hogy a legritkább esetben értünk csak egyet.
Viszont április 30-án Castel azt mondta egy győri rendezvényen, hogy szerinte az utolsó nagy európai vezető a világpolitikában Adolf Hitler (!) volt. Aztán elismételte ugyanezt, hogy Hitler volt az utolsó nagy európai vezető... szóval teljesen biztos, hogy így is gondolta. Felvétel van róla, tévedés kizárva.
(Fun fact: április 30. egyébként Hitler halálának évfordulója, bár ez nyilván csak véletlen az adott kontextusban.)
Én viszont azt gondolom, hogy így vélekedni egyrészt megalapozatlan, másrészt morálisan is elfogadhatatlan. Biztonságpolitikai szakértőként meg főleg.
Megalapozatlan azért, mert szerintem összekeveri a »nagyság« és a »nagy jelentőségű« fogalmát.
Hitlert azt tette ha nem is naggyá, de nagy jelentőségűvé, hogy rombolt, és mérhetetlen szenvedést hozott a kontinensnek.
Naggyá viszont szerintem más tesz vezetőket. Naggyá az tesz vezetőket, ha építenek. Személy szerint sokkal nagyobb európai vezetőknek tartom az európai integráció alapító atyáit, az Alcide De Gasperi, Robert Schumann, Jean Monnet és Konrad Adenauer négyest. Nagy európai vezetőnek tartom – minden hibája és emberi gyengesége ellenére – Helmut Kohlt is, aki Európában talán a legtöbbet tette azért, hogy békésen véget érhetett a hidegháború (amihez nyilván kellett Mihail Gorbacsov bátorsága is).
Václav Havelnek hatalma soha nem volt sok, de mégis olyan morális tartást és ezzel remény adott emberek millióinak, mint nagyon kevesen. Lech Walesa szintúgy. És nagy vezető volt, még ha nem is aktuálpolitikai értelemben, de II. Erzsébet királynő és II. János Pál pápa is. Európaiak voltak mind, a szó minden értelmében. Sok-sok különbözőséggel, de az európai alapértékek iránti roppant erős elkötelezettséggel.