Ezt is megértük: Nyugat-Európa lezárja a határait a szír bevándorlók előtt!
A legtöbb nyugat-európai országban már nem dívik a Willkommenskultur, a nyitott gondokodást felváltotta a hűvös pragmatizmus.
Akadnak Finnországban olyanok, akik úgy vélik, hogy 1918 óta a legjobboldalibb kormány alakulhat meg Helsinkiben.
„A konzervatív Nemzeti Koalíciónak a 200 tagú törvényhozásban 48 képviselője lesz, a radikális PS-nek 46, a szocdemeknek pedig 43. Minthogy a pártpaletta töredezett, Petteri Orpónak, a győztes NK miniszterelnök-jelöltjének döntenie kellett: vagy a bevándorlás-ellenes, szélsőjobboldali Finnek Pártjával, vagy Sanna Marin szociáldemokratáival fog össze. Orpo a kampányban már kijelentette, hogy nem zárkózna el a szélsőjobboldallal való összefogástól, és most valóban az a helyzet, hogy a PS-szel és két kisebb párttal (a svéd kisebbséget tömörítő Svéd Néppárttal és a kereszténydemokratákkal) kezdte meg a kormányalakítási tárgyalásokat.
Ezáltal kicsit hasonló helyzet alakulhat ki Finnországban, mint Svédországban, ahol szintén egy konzervatív és egy szélsőjobboldali párt összefogása alapozza meg a kormánykoalíciót, bár ott hivatalosan nem lépett be a kabinetbe a bevándorlás-ellenes Svéd Demokraták pártja.
Akadnak Finnországban olyanok, akik úgy vélik, hogyha Orpo megvalósítja a tervét, akkor 1918 óta a legjobboldalibb kormány alakulhat meg Helsinkiben. A most kialakult helyzetet kevesen elemzik alaposan angolul az online térben, közülük az egyik »blogger« a finn Baloldali Szövetség egyik politikusa, Tatu Ahponen. Bár formailag a Baloldali Szövetség a finn »népfront« utódszervezetének tekinthető, de ma már elkülönül a kommunistáktól. Alapvetően egy ökobaloldali, a »zöld« politizálást követő, egyenlőséget hirdető szocialista pártról van szó, amely részt vett Sanna Marin most távozó kormányában is.”
***
Nyitókép/illusztráció: ARTUR WIDAK / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP