„Ha egy kormányzat egy óvodára vagy bölcsődére politikai játékszerként tekint, mindenki azonnal felkapja a fejét és hevesen tiltakozik. Az óvodások és bölcsődések egyszer majd jogképesek lesznek, és ki tudnak állni magukért. Az állatkerti állatok azonban ránk, emberekre vannak utalva, de ahelyett, hogy a közélet mélyen meghajolna azok előtt, akik évek óta az állatok, növények jóllétéért és a látogatók élményszerzéséért róják a köreiket, újabb és újabb pofonok érik őket.
Mintegy kétszázötven fős legénysége nap mint nap mérhetetlen alázattal viseli a kert hányatott sorsát, amely részben a lomha gazdasági ügyintézésből adódik: a FÁNK – szemben a vidéki állatkertekkel – még mindig költségvetési intézmény. Gazdasági társaságként még gyarapíthatná is közvagyont, megtartva az önkormányzati fenntartás biztonságát és stabilitását, ötvözve a piaci működés előnyeivel. Elindult ezen az úton, és jó lenne, ha a munkára, és nem az egyre hajmeresztőbb ötletekre kéne figyelnie.
A minap újabb jó hírt közölt az Állatkert – szoros összhangban a Főváros költségvetési túlélőcsomagjával. Egy új jegyárképzési stratégiával két legyet üt egy csapásra. Mivel a bérletek árait közel felével csökkentik, a jegyárakat pedig csak olyan mértékben növelik, hogy még így is hazánk egyik legolcsóbb állatkertjeként üzemelnek, családokra szabott kedvezményrendszert hoztak létre – gondolva az egyszülős családokra és a nagycsaládosokra is. Mindez megelőlegezheti a gazdasági társasági formában való működés valószínűsíthető rentábilis mivoltát.
Ha a kormány most ezen is átgázol, nem az elmúlt évtized, hanem az elmúlt bő másfél évszázad munkáját teszi tönkre. Az eddigi krízisek olykor külső okokból fakadtak, máskor a rossz belső működésből eredtek. De hogy a saját kormányunk hozzon bajt az Állatkertre úgy, hogy a hosszú ideje vágyott bővülés álma azelőtt foszlik szerte, hogy egy percre is realitássá válna, vérlázító. Hiszen ez a kormány a saját barátai és üzletfelei számára kész akár 3000 milliárd forintról egyetlen tollvonással dönteni - a biodóm befejezésének ehhez képest eltörpülő költségeit viszont túl magasnak tartja.”
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán