Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Magyarország a huszonegyedik században már nem kompország, hajónk nem hánykolódik kelet és nyugat között.
„Minden évben megkapjuk a kritikát, hogy mi, momentumosok május elsején eltérünk a szokásos forgatókönyvtől, és Európáról, valamint Magyarország uniós csatlakozásáról beszélünk.
Május 1. kapcsán sokaknak a munka ünnepe ugrik be. A Momentum-generáció azonban elsősorban hazánk európai uniós csatlakozását ünnepli a mai napon, hiszen május elseje 2004 óta, a magyarság történetében kettős jelentéstartalommal bíró ünnep. És ezzel az égvilágon semmi baj nincs, hiszen az az Európa, amihez csatlakoztunk azokon az eszméken alapszik, amiket május 1-jén ünneplünk: igazságosság, emberség és szolidaritás.
Az állampárttal szemben ráadásul mi úgy gondoljuk, hogy Magyarország a 21. században már nem kompország, hajónk nem hánykolódik kelet és nyugat között. Az igazság az, hogy a magyarok 20 évvel ezelőtt egy valódi népszavazáson végleg eldöntötték, nyugaton érjen partot a hajónk. Európában.
A magyarság szándékai azóta sem változtak egy jottányit sem. Büszke európai országgá szeretnénk válni, és kiaknázni az EU-ban rejlő lehetőségeket: iskoláink, kórházaink és munkahelyeink minőségét javítani, a környezetünket védeni, a gazdaságunkat fejleszteni.
De miközben a magyar társadalom minden kétséget kizáróan Európa-párti, az állampárt szavaival és tetteivel is egyre távolabb taszítja hazánkat Európától. A kormánytagok Nyugat-ellenes kiszólásai, a brüsszelezés a szovjet pártállami időket idézik. Ahogy a cselekedeteik is. Nem hagyhatjuk, hogy a hatalom eloldozza hajónk köteleit, nem engedhetjük, hogy újra a kelet és nyugat közötti háborgó tengerre lökjék hajónkat.
A mai nap egy álomról szól. Az európai álomról. Egy olyan álomról, amelyben Magyarország megbecsült tagja az európai közösségnek, és amiben minden magyar állampolgár számára egyenlő lehetőségek állnak rendelkezésre. Ezt a jövőt azonban nem azzal érjük el, ha mi vagyunk a bot a küllők között, a szálka a köröm alatt. Magyarország szavainak súlyát Európában az érdekeinkért kiálló, határozott együttműködés fogja növelni.
Üzenjük meg hát a világnak, szövetségeseinknek, Magyarország Európához tartozik, és mi, európai polgárok, büszkék vagyunk rá!”
Nyitókép: Gelencsér Ferenc Facebook-oldala