„Ez tényleg kemény volt – nyöszörögte Szijjártó Péter a BBC vele készített interjújáról, de nyilván elégedett volt a teljesítményével, mert a közösségi médiában maga is terjeszti a felvételt. A Hardtalk (Kemény beszéd) műsorvezetője, Stephen Sackur eleve a Leggyengébb láncszem rideg stílusában vezette fel a beszélgetést, amelynek fő kérdése szerinte az, megfizet-e Magyarország, amiért következetesen szembe megy a szövetségeseivel. Hát, Szijjártó megfizetett.
A veterán újságíró, aki már az 1989-es csehszlovákiai bársonyos forradalomról és Németország újraegyesítéséről is tudósított, hozta a szokásos formáját: felkészült, tudta, mit akar kérdezni és azt is, hogy mi lesz rá a válasz. Nem hagyta, hogy az értékes adásidővel az interjú alanya gazdálkodjon, ha oldalazást vagy szócséplést érzékelt, azonnal közbevágott. Külügyminiszterünk jobban járt volna a TASZSZ-szal, de valamiért azt gondolja, hogy a nyugati média »fősodrával« szemben is megállja a helyét, meg tudja védeni a kormány politikáját. Ám a védhetetlent – per definitionem – lehetetlen megvédeni. Amikor az oroszok videóra veszik, amint levágják és karóra tűzik a fogságba esett ukrán – mellesleg alighanem kárpátaljai – katona fejét, egy európai politikusnak tudnia kell válaszolni arra az egyszerű kérdésre, hogy mit szeretne, ki nyerje meg ezt a háborút…
Az igazi interjúnak két szereplője van, a kérdező és a kérdezett. Nem véletlen, hogy a magyar kormányfő régóta nem ad igazi interjúkat, hiszen egy ilyen felállásban kérdésként megfogalmazott tényállítások is elhangzanak, s olykor még hangsúlyosabbak is, mint a rájuk érkező »hapacs«. Amikor Sackur azt mondja Szijjártónak, »Ön fantáziavilágban él, Szijjártó úr!«, arra nem elég jó válasz, hogy »nos, úgy látom, hogy nem értünk egyet«.”
Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala