Gimis gyerekeimnél rákérdezve kiderült, nekik nem újdonság ez a szó, az ismerőseik között is tudnak olyat, aki használja.
„Szülő vagy és nem tudod mi a snüssz? Én is leéltem úgy több mint négy évtizedet, hogy nem hallottam róla, egészen mostanáig, mikor teljes természetességgel hallottam beszélgetni két hetedikes lánykát a vonaton (tömegközlekedve mindig tanul az ember), akik arról cseréltek eszmét, hogy ők a mangós vagy mentolos ízesítésűt szeretik-e jobban?
Gimis gyerekeimnél rákérdezve kiderült, nekik nem újdonság ez a szó, az ismerőseik között is tudnak olyat, aki használja – rosszul is lett tőle valaki.
Szóval, kedves szülők és nagyszülők! A snüssz, alias nikotinpárna egy olyan dohánytermék, mely észrevétlen és a cigarettára jellemző jól felismerhető, erős szaghatás és füstgomolygás nélkül fogyasztható.
A snüsszt az ajak és az íny közé helyezik, a nyálkahártyán keresztül szívódik fel a nikotin, így ugyanolyan érzetet kelt, mint a dohányzás, a használója ellazul tőle, bódultság érzetet okoz – ám kívülről alig detektálható, akár egy iskolai órán is fogyasztható, hacsak nem kellően szemfüles a tanár, mikor egy diákja a szájában piszkál…
A skandináv országokból ide került szert sajnos a magyar gyerekek is egyre nagyobb számban fogyasztják, miközben használata függőséghez vezet és súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
A fogyasztást követően enyhe kábultság, fáradtság-érzet, esetenként hányinger, rosszullét jelentkezik. A tünetek körülbelül a berakástól számított 3-5 perc után jelentkeznek és a kiszedéstől számítva 5-10 percig tartanak. A bevitt nikotin pedig 1-2 nap után ürül ki a szervezetből. Használata semmi jóhoz nem vezet: szájrákot, fog problémákat, magas vérnyomást okozhat.
Szóval, kedves szülőtársak, érdemes erről is beszélgetni a gyerekekkel, mert a csinos dobozba csomagolt, ártalmatlanként eladott divataszer egyáltalán nem való gyerekek szájába.”
fotó: MTI/Máthé Zoltán