A számok magukért beszélnek: a Gyurcsány-Bajnai korszak lejtmenete után itt tartanak most a magyar fizetések
Pozitív tendenciára hívta fel a figyelmet a közgazdász.
Most, hogy meghallgattuk Gyurcsányt és megértettük amit mondott, ideje lenne, ha ő is meghallgatna minket és megértené amit mondunk.
„Ahelyett, hogy kigúnyolnánk, érdemes talán elgondolkodni az elhangzottakon. Azt javaslom tehát, vegyük komolyan a pozíciót, a pozícióból következő gondolkodásmódot és azt is, amit mondott.
Gyurcsány Ferenc, a baloldal egyszemélyi vezetőjeként szólalt meg (pozíció), és a politikai manőverek, fogások, taktikák és stratégiák keretében (gondolkodásmód) volt értelmezhető majd minden állítása arról, hogy szándéka szerint mi fog történni a közeljövőben (mondanivaló).
A szokatlan őszinteségnek feltehetőleg az lehet a magyarázata, hogy Gyurcsány Ferenc kettős csapdahelyzetben van: sem elől, sem hátul nem tud lenni. Elől nem tud lenni, tehát ő nem tud legelől menni - mivel 2006 óta ő Magyarország legelutasítottabb politikusa, ez pedig egy növekedési plafont (és nem üveg, hanem minimum beton) jelent bármilyen nyíltan, általa vezetett politikai konstelláció számára, hátul meg nem tud megmaradni, mert hajtja őt a hübrisz, megmutatni, hogy milyen okos, hogy csak ő lát a pályán, ő keveri a kártyát és ő dönt arról, hogy mi lesz. Szóval, hátul azért nem tud megmaradni, mert nem tud csendben maradni. Időről-időre el kell dicsekednie arról, hogy ő a főnök.
Egy újabb emberi gyengeség, a dicsekvés vágya segít tehát nekünk abban, hogy megsejtsük, mi fog történni a politikai erőtér bal oldalán.
De haladjunk módszeresen.
Először is Gyurcsány nyíltan beszél arról, hogy milyen politizálási stílust tart kívánatosnak az ellenzék számára. Ez a polgárháborús politika. A konfliktusokat végletekig élező, a politikai erőtér másik oldalát ostrom és blokád alatt tartó, az eszközökben nem válogató, a minden belefér, akár a vérig is elmenő politika ez. Ezért mondja azt, hogy Karácsony Gergely nem teljesítette hazafias kötelességét, elmulasztotta elvégezni azt a feladatot, ami értelmezése szerint a mandátumából következett volna. Az lett volna a dolga, hogy a fővárost politikailag megszervezze az ellenállás központjaként, blokád alá vegye a kormányt és élezze és élezze a konfliktusokat.
Ehelyett Karácsony helyettes államtitkárokkal alkudozik plusz kétmilliárdért, biciklisávokat fest fel az Üllőin, meg létrehoz plusz két gyalogátkelőhelyet a Blahán. Gyurcsány morálisan van felháborodva, mert Karácsony elmulasztotta a hazafias kötelességének a teljesítését, morális mulasztásban van tehát: nem borította lángokba Budapestet. Nem csoda, ha riadalmat kelt minden jóérzésű emberben ez a beszélgetés: Gyurcsány polgárháborús politikát akar, a morált ebből vezeti le - akárcsak a bolsevikok.”
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán