A szerző a Polgári Magyarországért Alapítvány külügyi igazgatója
A februárban lemondott Nicola Sturgeon utódját kedden választotta meg a Holyrood (skót parlament), Humza Yousaf személyében. Az új kormányfő (First Minister, azaz Első Miniszter) a baloldali és függetlenségpárti SNP, valamint a koalíciós társ zöldek szavazatával került új pozíciójába.
Sturgeon, aki 2014, az elveszített függetlenségi népszavazás óta volt első miniszter, némileg váratlanul mondott le februárban. A helyzet azonban egyértelmű: a szeparatista mozgalom az utóbbi években kifulladt, még a Brexit sem adott neki elég lendületet, s a megélhetési kérdések átvették az elszakadás helyét a politikai napirenden. Ráadásul nem várható egy újabb referendum az ügyben, erre a skót kormányzatnak London nélkül jogi lehetősége sincs. Ezt ugyan Sturgeon megpróbálta az utolsó hónapjaiban bíróságon elérni, de a kereset egyértelmű elutasítása csak hozzájárult bukásához.
Az utolsó cseppet a pohárban azonban a központi brit kormány által blokkolt „Gender Recognition Act”, azaz nemi elismerési törvény jelentette. Ez azt tette volna lehetővé, hogy bárki 16 éves korától, bemondásra, mindössze 3 hónap alatt nemet változtathasson, akár néhány évente ismételve a folyamatot. Eközben egy nemi erőszaktevő férfi, Adam Graham, magát nőnek vallva, Isla Bryson néven egy női börtönbe kerülhetett, ami hatalmas botrányt kavart. A Holyrood-on ennek ellenére erőltették át a progresszív törvényt, ami egyértelmű elutasításba ütközött a skót emberek többségénél a közvélemény kutatások szerint.
A lemondott Sturgeon helyéért két kiemelt szereplő küzdött, Yousaf mellett Kate Forbes. Yousaf egészségügyi, Forbes pénzügyminiszter volt az eddigi kormányban. A bő egy hónapos kampány túlmutatott a szakpolitikai vitákon, s a párt identitásáról szólt. Az SNP kénytelen újradefiniálni magát, s megfogalmazni mit tud nyújtani a megrekedt függetlenségi folyamat erőltetésén túl.
Erre eddig Sturgeon válasza az volt, hogy a párt a liberális progresszió élcsapatává váljon
- emiatt pedig közeli szövetségese Yousaf volt az egyértelmű jelölt azok számára, akik ezt az irányvonalat folytatták volna. Forbes-ot sokan csúfolták skótszoknyás tory-nak, mivel gazdasági értelemben konzervatívabb ajánlatot tett a párt elé, s a megélhetési kérdéseket tette középpontba a kultúrharc helyett. Ugyanakkor ennél sokkal fontosabbnak bizonyult a hite.