„Az öt léthalmazt. Hogy nincs transzcendens. Semmilyen. Nincs lélek se. Semmilyen. Nincs állandó én. Semmilyen. Nincs a természetben szubsztancia. Csak folyamatok. De hát ezt a materialista természettudósok, a redukcionista filozófiák és kognitív tudományok, valamint a pszichológia is tudják buddhizmustól függetlenül, és a buddhizmustól jóval aprólékosabban, részletesebben, analitikusabban, százszorosan, ezerszeresen több információval.
Adhat még a buddhizmus etikát. Hogy ne legyünk mohók, erőszakosak, ne ártsunk a másiknak. De hát ezt a kereszténység is tudja, költőiebben, mélyebben, szenvedélyesebben.
Adhat a buddhizmus egy olyan ajánlatot, hogy szemben a kereszténységgel, ne szenvedjünk, ne adjuk át magunkat az érzelmeknek, legyünk nyugodtak és jó értelemben közömbösek, túllépve a világ dolgain. De hát ezt már a sztoikus filozófia, az egzisztencializmus és nyomában számos művész és gondolkodó is megadta.
Te jó isten, mi van még?
Adhat a buddhizmus egy szép illúziót a mesés keletről, a tiszta keleti szellemiségről, a kelet ősi bölcsességéről. De hát ezt a nyugaton is dívó hinduista és taoista irányzatok is megadják.
A buddhizmus képviselheti még a világbékét (na jó, a géppisztolyos thai szerzetesek, vagy a szingaléz nacionalisták, vagy az amidista szekták nem annyira), de lehet egy olyan egyedülálló világvallás, mely maga a béke reprezentánsa. De hát a pacifizmus buddhizmus nélkül is ilyesmi.
Egyvalamit viszont nem tud semmi más: A buddhizmus azt adhatja, hogy soha többé ne szüless újra. Ez minden nyugati ember vágya! Aki nem hisz a reinkarnációban, annak pláne!”
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner