Az ukránok kitalálták, hogy az egész emlélkmű egy birodalmi szimbólum, amit haladéktalanul el kell távolítani, most azonnal, de rögtön!
Szóval itt van ez a szegény Ukrajna is, akit egész Európa vért-verítéket, olajat, gázt, miegymást, de legfőképpen is önmagát nem kímélve eurómilliárdok intravénás befecskendezésével tart életben, hogy végképp ne szűnjön már meg egyik napról a másikra az összes alapvető életfeltétel országos szinten. (Az ilyen-olyan vezetés ellenére, mégiscsak egy tetemes mennyiségű tök ártatlan civil is lakik arrafelé.)
Erre hogy, hogy nem, miközben az oroszok példás szorgalommal robbantják le a fél országukat a térképről, némely hangos ukrán döntéshozónak jut ideje demagóg problémákkal kifesteni a falat, meg telekürtölni az étert, – »mi az, hogy magyar honfoglalás? Ukrán földön? Mit szórakoznak ezek? Ezek is le akarnak rohanni minket?« – hogy aztán a mi, EU-s pénzünkből (sajátjuk már aligha van), lebontsák azt az emlékművet, amit mi építettünk, saját pénzen, és amúgy egy idestova ezerkétszáz éves történetnek állít emléket – mert az ukrán föld. Hogyne.”