Ceglédi Zoltán Facebook-oldalán kommentálta a Belügyminisztérium és a Magyar Orvosi Kamara közt kialakult helyzetet. A Belügy jelezte, törvényjavaslatot terjesztettek elő az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény módosításáról, sürgős tárgyalást kérve az Országgyűléstől.
„A biztonságos egészségügyi ellátáshoz való jog alkotmányos alapjog. A Magyar Orvosi Kamara ennek az alapjognak az érvényre jutását veszélyezteti akkor, amikor – hatalmával visszaélve – nyomást gyakorol az orvosokra, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket. A Magyar Orvosi Kamara etikai eljárásokat kilátásba helyező fenyegetése elvtelen és elfogadhatatlan” – írja a Belügyminisztérium.
Ezzel kapcsolatban a politológus közösségi oldalán úgy fogalmaz, hogy pont a baloldal volt az, aki annak idején elvette a kötelező orvoskamarai tagságot.
„Bocsánat, tényleg nem akarok senkit összezavarni, de 2006-ban az SZDSZ programjában benne volt a kötelező orvoskamarai tagság megszüntetése, majd az egészségügyi minisztérium élére kerülő, általam személyesen is nagyra tartott, kiváló szakember
Molnár Lajos javaslatára az MSZP-SZDSZ többségű parlament 2007. január elsejével meg is szüntette a kötelező tagságot.
Nem sokkal később a miniszter távoztával Horváth Ágnes miniszter, Kincses Gyula pedig államtitkár lett az egészségügyi tárcánál - utóbbi ma a kamarai elnök” – írta Ceglédi.
Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter a parlamentben akkor azt mondta, hogy az MSZP-SZDSZ kormány olyan erős kamarákat szeretne, amelyek köztestületi funkciókat látnak el, fontos köztestületi funkciókat.
A kormány azt szeretné, hogy önként vállalt fegyelem, közös cél, önként meghatározott közös cél, önként elhatározott eszközökkel, közös akarattal - ez legyen jellemző a kamarákra. A kamarák akkor voltak ilyenek a mi véleményünk szerint, akkor voltak a legerősebbek, akkor képviselték legjobban szakmájuk, tagjaik érdekét, amikor tagságuk önkéntes volt." – fogalmazott az azóta már elhunyt egészségügyi miniszter.
Nos, szerintem az volt a hiba, amikor a Fidesz 2011-ben visszaállította a kötelező tagságot, ezt már akkor is sokan elmondtuk, mi, liberálisok”
– jelezte Ceglédi Zoltán, aki posztját azzal zárta, alig várja, hogy ismét az önkéntesség erősítse meg a kamarai működés szakmai fundamentumait.
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner