„Saját könyvére rátérve ezután Gurijev arról beszélt, hogy a régi (ha úgy tetszik: »klasszikus) fear diktátorokból« mára »spin diktátorok” lettek sok esetben. A nehezen lefordítható angol szójátékkal arra utal, hogy a »fear« diktátorok a nyílt megfélemlítésre („fear”), sokszor fizikai erőszakra építették hatalmukat, szemben mai utódaikkal, akik a »spin«-re, vagyis a politikai manipulációra játszanak.
Persze ma is vannak még »fear« diktátorok, mint például Kim Dzsongun Észak-Koreában vagy Bassár el-Aszad Szíriában, de ma már inkább Recep Tayyip Erdogan és Vlagyimir Putyin jelzi a világtrendet. Az orosz elnök ugyanakkor arra is jó példa, hogy ha egy »spin« diktatúra válságba kerül, akkor a vezetője visszatérhet a »fear« kormányzáshoz és nyílt elnyomásba válthat. Félő, hogy ez történik idén Törökországgal is.
Észak-Koreában mindennél fontosabb az atomprogram.
Gurijev szerint Donald Trump és Silvio Berlusconi »egyszerű« populista politikusból szívesen lett volna Orbán Viktorhoz hasonlóan »spin diktátor«, de ezt az erős demokratikus intézmények nem engedték országaikban. Azt ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni az előadó, hogy bár mára Magyarország egy klasszikus »spin« rendszerré vált, semmi jele annak, hogy a helyzet tovább romoljon a »fear« állapot felé.”
Nyitókép: Képernyőfotó