„Sokaknak a külföldi mobilitás döntő szerepet játszik az egyetemük kiválasztása során, azonban nekik most újra kell tervezniük az életüket és jövőbeni karrierjüket. Az ELTE oktatója hozzátette, a hallgatókat inkább ösztönözni kellene a külföldi ösztöndíjak megszerzésére, azonban ha az Erasmus áldozatul esik a kormány ez és az Európai Unió belharcának, azzal egy újabb ajtó zárul be a hazai felsőoktatásban.
A kormánynak tehát most mérlegelnie kell, hogy a magyar egyetemek nemzetközi versenyképességének kárára továbbra is fenntartja-e az átláthatatlan alapítványi rendszert, vagy enged az uniós nyomásnak, és a vezető fideszes politikusok kiszállnak a kuratóriumokból.
Az Erasmus felfüggesztése beleilleszkedik abba az évtizedes trendbe, ami Magyarország lassú, de folyamatos kulturális, politikai és társadalmi izolációját kíséri, ez alól pedig az oktatás sem kivétel. A röghöz kötés óta a kormány az egyre romló magyar munkaerőpiachoz láncolta diplomásait, később Közép-Európa egyik legjobb egyeteme volt kénytelen Bécsbe költözni, majd a maradék egyetemi autonómiát is elvéve a hatalom saját képviselőit ültette az intézmények élére az alapítványi modellek bevezetésével. A szűk tehetős réteg ezután is megengedheti majd magának, hogy méregdrága külföldi egyetemeken tanuljon, viszont a kormány most több ezer hallgató utolsó kiskapuját zárná be Európa felé. Ha ez bekövetkezik, akkor tényleg egyedül maradtunk.”
Nyitókép: Pixabay. Illusztráció.