Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
A lap úgy véli, az amerikai elnöknek abban igaza van, hogy az EU-tagok és a NATO-n belül is nézeteltérések vannak az orosz fenyegetés kezelésével kapcsolatban.
Joe Biden állítása, miszerint a támadó fegyverek Ukrajnába küldése szétszakítaná a NATO-t és az Európai Uniót, éppoly feltűnő, mint amennyire álságos – írja a The Telegraph. Az amerikai elnöknek igaza volt, amikor azt mondta, hogy az európai vezetők attól tartanak, hogy a harmadik világháborút a saját udvarukban robbantják ki. Bidennek abban is igaza van, hogy az EU-tagok és a NATO-n belül is nézeteltérések vannak az orosz fenyegetés kezelésével kapcsolatban. De az az állítás, hogy a NATO és az EU ezek miatt széteshet, félrevezető álca, amely elrejti, hogy az USA nem akarja kockáztatni, hogy valódi világháború alakuljon ki.
Vannak Európában olyanok, akik úgy érzik, hogy az ukrajnai sikerek bizonyítják, hogy helyes volt az az álláspont, hogy csak védelmi fegyvereket küldtünk, és az is igaz, hogy
De Berlin már azelőtt is jelentős mértékben hozzájárult az ukrán légvédelemhez fegyverrendszerekkel, hogy Biden bejelentette volna a Kijevnek szánt Patrióta rakétákat Zelenszkij washingtoni látogatása során. Az EU és a NATO tagállamai között is vannak különbségek, például Magyarország, amely a háború mielőbbi befejezését szeretné, és túl közel áll Oroszországhoz, és félelmek, hogy Olaszország új kormánya mit fog tenni Ukrajnával kapcsolatban. Az EU egésze azonban milliárdos nagyságrendű segélyeket és fegyvereket küldött, és felajánlotta Ukrajnának az uniós tagságot.
Nyitókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt (k) fogadja Joe Biden amerikai elnök és a felesége, Jill Biden a washingtoni Fehér Háznál 2022. december 21-én. Az Ukrajna ellen Oroszország által februárban indított háború kezdete óta ez Zelenszkij első külföldi utazása.MTI/EPA/Jim Lo Scalzo