„Egyszer mindenkinek érdemes ellátogatnia Észak-Macedónia fővárosába, Szkopjéba, ahol a Balkán bája keveredik Európa levegőjével – és mivel valóban a Balkán közepén vagyunk, ezzel nincs is semmi gond. Szkopje főterén gigantikus, a több száz évvel ezelőtti korokat megidéző szobrok magasodnak az emberek fölé: Nagy Sándor gyerekként a családjával, dicső harcos a két lábon ágaskodó lován, míves, pontosabban görcsösen mívesnek látszani akaró diadalív. Csakhogy ezeket az emlékműveket mindössze pár éve építették, ráadásul, hogy tényleg teljes legyen a giccsparádé, este többféle színnel világítják meg a szobrokat és szökőkutakat, sőt a színek villogva váltakoznak is, a plázaesztétikát keverve a klasszicizáló szándékkal. Felülmúlhatatlan látvány.
Vagy legalábbis felülmúlhatatlannak tűnt, amíg a Fidesz a NER egyik melléktevékenységeként nem kezdte egyre inkább rátenni a kezét a képzőművészetre, amiből nemcsak a múzeumok lenyúlásából következő kínos kiállítások következnek, de a köztereink esztétikájának módszeres átformálása is itt, ahol Európa levegője egyre fogy, a Balkáné viszont már itt van, csak épp semmi báj nincs a dologban.
És ennek a borzasztó törekvésnek a leglelkesebb és már leggazdagabb kivitelezője a kormány udvari szobrásza, Szőke Gábor Miklós, aki mostanra már eljutott a városkép vizuális lezüllesztésének olyan szintjére, aminél, most még úgy tűnik, nincs lejjebb – de ne legyünk ennyire optimisták.
A folyamat épp a napokban tetőzött be, amikor a helyére emelték SZGM legújabb, 200 millió forint közpénzből, természetesen pályázat nélkül készíttetett alkotását, a 4,5 méter magas és 7,2 méter hosszú, Csodaszarvast ábrázoló bronzszobrot a Postapalota – új nevén: a Pénzmúzeum – kertjében, a Széll Kálmán tér szomszédságában, a Krisztina körúti elágazásnál. Ez a szobor, különösen az esti díszkivilágításban – vagy féltucatnyi olyan erős reflektor fénye vetül rá, amilyenek egy stadiont is bevilágítanának – egymaga felülmúlja Szkopje főterét. És alul mindent, amit SZGM-től eddig láttunk. Igen, ideértve a Vadászkiállítás bejáratánál lévő agancskaput is.”
Nyitókép: Szőke Gábor Miklós Facebook-oldala