(…)
Ami az esetleges harmadik világháborút illeti – ez szerencsére nem valószínű, de játsszunk el Bródy nyomán, hol is kellene állnunk? Nos, egyértelműen és nagyon határozottan nem Oroszország oldalán. Nem tökéletes a Nyugat. A nemzetiségeit keményen elnyomó, nagyon korrupt, de most életéért keményen és hősiesen küzdő Ukrajna sem az, főleg magyar szemüveggel nem az. De itt Oroszország az agresszor, 2022-ben teljesen egyértelműen, ráadásul hagyományos erőit tekintve messze nem egy olyan félelmetes gépezet, mint a náci Németország volt. Melléállni nemcsak morális csőd, de stratégiai hiba is lenne. Oroszország nyerhet ugyan területeket, de hosszabb távon stratégiai vereséget szenved, ez nem kérdés. Ma Magyarország nem is áll Oroszország oldalán. Ez egyszerűen nem igaz. Részesei vagyunk nyolc szankciós rezsimnek, sok milliárd forintnyi segély jutott már el Ukrajnába, katonák gyógykezelését ajánlottuk fel, a sor még hosszan folytatható. Az, hogy közben tárgyalunk a gázellátásról Oroszországgal, más dolog. Egy kormányzat felelőssége, hogy az ország működjön, de senki nem akar ezek után hosszabb távon az orosz gáz foglya lenni.
(…)
Nem kétlem, hogy Bródy János elhiszi, amit mond. Igen, a magyar közvélemény egy része elhiszi ezt. Nagyjából annyi valóságalapja van annak, amit gondolnak, mint hogy a jobboldali kánon alapján sokan hiszik, hogy Mackensen hadserege megvédte volna Erdélyt 1918 őszén, csak Károlyi Mihály „előre megfontolt hazaárulás okán” nem hagyta. És még folytathatnám a mítoszok felsorolását mind a két oldalon. Az egyébként sokszor minimális szinten sem végiggondolt címkék hihetetlenül jellemzőek a magyar közéletre, amiért nagy kár.
Mítosz, hogy a magyar „jobboldal” vitte két háborúba az országot, az is mítosz, hogy a magyar „baloldal” Trianon okozója. Sokan nagyjából egy képregény szintjén gondolkodnak erről a korról, ami baj. A valóság apró elemei benne lehetnek időnként a toposzok mélyén, de sokkal nagyobb erők dolgoztak az elmúlt bő száz évben a Károlyiknál, Kunoknál, Horthyknál vagy Gömbösöknél, és sokkal nagyobb erők dolgoznak ma is Magyarország vezetőinél. A nagy folyamatokon nem tudunk változtatni, a mindenkori politikai elit annyit tehet, hogy kihozza a maximumot a szűkös lehetőségekből. Se többet, se kevesebbet.”
Nyitókép: Facebook