„A telex.hu cikkének szerzője Ungváry Krisztián történész. Hosszú évek óta figyelem Ungváry munkásságát, s szomorúan tapasztalom, hogy a tehetséges történész – korábban jeles munkák szerzője – egyre nívótlanabb szövegeket ad ki a kezéből. Korábban Prohászka Ottokár püspököt antiszemitázta, s tette ezt úgy, hogy Székesfehérvár nagyhírű püspökének az életművét nem ismeri alaposan. Most Mindszenty József bíboros-hercegprímás került a célkeresztjébe, s ismét azt tapasztaltam: olyasmiről ír, amiről nincs kellő tudása. Alaptételem röviden: egyháztörténeti kérdésekben Ungváry nem mozog otthonosan, s félő, hogy elsősorban politikai-ideológiai töltetű előítéletei irányítják a tollát.
Már a cikk címe is meghökkentő: Mindszenty József nem a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) bíborosa, hanem az Egyházé. Tudjuk, már napokkal a nemzeti ünnep előtt megjelent a hír, hogy a kormányfő Zalaegerszegen mond ünnepi beszédet a Mindszentyneum épülete előtt. S mivel Ungváry köztudottan a regnáló kormányfő elszánt ellenfele, ezért az a gyanú merül föl az olvasóban: igyekszik belerúgni abba, aki a kormányfővel valamiképp kapcsolatba hozható. Mivel az 1956-os szabadságharc kitörésének évfordulóján a kormányfő Zalaegerszegen beszélt, ezért Mindszenty bíboroson verte el a port az egykor szebb napokat látott történész. A telex.hu hírportálon megjelent írását még aznap megosztotta közösségi oldalán ezzel a felvezetéssel: „Nem érdektelen információ, hogy ki is az, akit Orbán Viktor a forradalom ünnepén kanonizálni igyekszik.” Valóban nem érdektelen, mennyi torzítás, tévedés, hamis állítás található a történész-publicista szövegében.”
„Mindszenty József bíborosról az átlagos magyar olvasó nem tud sokat. Jó esetben emlékszik arra, hogy a kommunista uralom alatt bebörtönözték, 1956-ban a forradalom napjaiban egy rádióbeszédet mondott, majd a szovjet invázió után az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére menekült, és innen csak 1971-ben távozott.
Nyitóképen: Ungváry Krisztián. Fotó: MTI/Illyés Tibor