„Senki által nem vitatott tény, hogy pedagógusaink több bért érdemelnek. Ez teljesen egyértelmű, döntéshozók szájából ezzel ellentétes vélemény soha nem hangzott el. Néhány közösségi oldal igyekszik más véleményt sugallni, de biztos vagyok benne, hogy ők a kisebbség, ugyanis a magyarok 99 százaléka egyetért azzal, hogy tanárainkat meg kell becsülni. Kiváló gimnáziumi tanáraim nélkül ma én sem tartanék ott az életben, ahol tartok.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az elmúlt hónapokban többször is ismertette, hogy tervben van egy kiemelt pedagógus-bérfejlesztés. Részleteket is közölt, valahol a diplomás átlagbér 80 százalékánál határoznák meg az új bérszintet. Nyilvánvalóan nem egy ütemben, hanem egy többlépcsős bérfejlesztési program keretein belül. Erről a miniszter több Kormányinfón is beszélt már, azaz ebben semmi titok nincs, ez egy nyílt kormányzati szándék. A tanárok ma nyitott kapukat döngetnek.
Azt a tényt viszont nem lehet mellőzni, hogy 2020-tól kezdve a világ a feje tetejére állt. A korábban megszokott, kiszámítható élet szublimált, amelyet először a koronavírus tüntetett el, majd a háború által gerjesztett energiaválság és élelmiszerválság akadályozta meg ennek visszatérését. Ilyen körülmények mellett teljesen érthető, ha a kormány nem a 100 ezer pedagógus bérrendezését tűzi ki elsődleges célnak, hanem közel 10 millió magyar lakos energiabiztonságát és napi megélhetését igyekszik biztosítani. Az igazság az, hogy a tízszeres energiaárak melletti rezsicsökkentés fenntartása havonta 180 ezer forint megtakarítást jelent egy családnak, amiből természetesen a tanári hivatást választók is részesülnek. A jelenlegi pénzügyi keretek mellett a tanároknak a kormányzat egy 10 százalékos évi bérfejlesztést tud biztosítani, de az garantált.”
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán. Illusztráció.