„Kocsis Máté új törvényjavaslatot nyújtott be, eszerint »a kormány a veszélyhelyzet 30 napon túli meghosszabbítására az Országgyűlés felhatalmazását alkalmanként legfeljebb 180 napra kérheti, azzal, hogy a felhatalmazás többször megadható.« Vagyis örökös veszélyhelyzetet vezethet be a hatalom?
Ez jó ideje, és most is így van. A parlament és a kormány közötti hatáskörmegosztásban általában a parlamenti ellenőrzéssel és döntéssel lehet korlátozni a kormány felhatalmazását. Egy olyan parlamentben, ahol kétharmados többség van, és a kormány »csóválja« az országgyűlést, lényegében nincs jelentősége, hogy éppen hány napot szab meg a törvény. Tulajdonképpen veszélyhelyzetben élünk folyamatosan, merthogy a kormány fel van hatalmazva mindenre.
Akkor miért kell az örökös veszélyhelyzet Orbánnak és a Fidesznek? Ez egy újabb lépcső lenne a teljhatalom megszerzésére?
Az nem nagyon látszik, miért volna szükséges, mert olyan helyzet nem volt, hogy a parlament akadályozva lett volna. Nem volt olyan típusú vészhelyzet, hogy a parlamenti képviselők ne tudtak volna törvényt alkotni. Szakmányban alkottak folyamatosan a vészhelyzet ideje alatt is. Azt hiszem, a kormány folyamatosan visszaél ezzel az intézménnyel.
De miért van rá szükségük?
A magyar közvélemény lassan hozzászokik ahhoz, hogy a kormánynak ilyen jogai vannak. A Fidesz hatalomgyakorlása tisztán és erősen antiparlamentáris. Nem csak a bírói függetlenséggel van baja, és nemcsak a jogállamot építi le, hanem a parlament jogkörei sem működnek. Az országgyűlés tulajdonképpen egy durva politikai szavazógép. A veszélyhelyzet azért kell, mert ez egy ilyen típusú hatalomgyakorlás. Egyébként pedig »cikis« helyzetekben a kormány gyorsan tehet meg valamit. Például a vészhelyzetet kihasználva, sikerült rátenyerelnie magáncégekre, és egy csomó más ilyen dolgot is meg tudott tenni.”
Kép forrása: Facebook