De nem ők a többség.
„Fontos látni, hogy ez a megalázó, durva cselekmény nem a kárpátaljai ukrán társadalom műve – hanem egyes köröké, személyeké. Persze nem kell lebecsülnünk a már a 2000-res években elindult magyarellenes uszítás »eredményeit«, de a megye mostani vezetői jók. Alaposan körbe kell járni, mi volt a cél, nehogy a provokáció kitervelőinek eszközei legyünk.
»Miközben a híradásokban és a közösségi médiatérben még napokkal a sajnálatos és megdöbbentő cselekmény után is élénk vita kíséri a történteket, a megye vezetése részéről hivatalos magyarázattal napokig nem szolgált senki. Előbb aztán Volodimir Csubirko, majd kicsivel később Viktor Mikita is elmondta a véleményét a kérdésről. A Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke emlékeztetett, Ukrajna keleti felében háború dúl, ezért egy olyan békésnek mondható régióban, mint Kárpátalja, a nyugalom megőrzésére kell törekedni. – A történtek felháborodást keltettek a kárpátaljai közösség jelentős részében, hiszen az ilyen döntéseket mindig a lakossággal közösen kell meghozni – fogalmazott a TV21 Ungvár megkeresésére a politikus. – Minden esetben keresni kell a kompromisszumos megoldásokat. Biztos vagyok benne, hogy a munkácsi várban elfér a turulmadár is mint vidékünk történelmi szimbóluma, ugyanakkor az ukrán zászlónak és címernek is ott kell lennie a várban. A kompromisszumon alapuló megoldást először is a történészeknek és a munkácsi lakosoknak kell megtalálniuk. Ami a turulmadarat és a közös múltunkat illeti, mint például a népünket is érintő Rákóczi-szabadságharc eseményeit, a történelemnek ezt a szakaszát is meg kel őrizni. Nincs jogunk átírni a történelmet – húzta alá Volodimir Csubirko.«
Ez korrekt. Persze ettől még sokan akarják átírni a történelmet, kiradírozni a magyarokat jelképesen, sőt fizikailag is Kárpátaljáról, de nem ők a többség.”
Nyitókép: Mandiner Archív