Nem igaz, hogy az ADHD-s gyerekek alkoholisták és bűnözők lesznek

2022. október 19. 11:41

Egyre inkább látjuk azt, az ADHD-sok egy heterogén populáció.

2022. október 19. 11:41
null

„ Háromszáz gyereket teszteltek le, olyanokat, akiket már diagnosztizáltak ADHD-vel. Ugyanazt találták, amit a korábbi vizsgálatok?
Középiskolából hívtuk be a gyerekeket, illetve volt egy ADHD specifikus toborzásunk is, pszichiátereken keresztül, és valóban jelentkeztek olyanok, akiknek már volt diagnózisa. Ennek ellenére mindenkinél felvettük a kutatási diagnózist, mert akkor lesz standardizált a vizsgálat. Érdekes eltéréseket tapasztaltunk, voltak esetek, amikor már nem állt fenn a diagnózis.

Elmúlnak a tünetek? Ez reményt adhat a szülőknek?
Az adathalmaz feldolgozása nagyon időigényes, de az ADHD-s gyerekekre irányuló eredményekről annyit már elmondhatok, egyre inkább látjuk azt, az ADHD-sok egy heterogén populáció, de nemcsak ők, hanem a tipikusokra (neurotipikus, nem figyelemhiányos) is elmondható ugyanez.

Nagy a szórás, nem ugyanolyan tüneteik vannak az ADHD-s tinédzsereknek?
Igen, de mondok egy példát. Tíz évvel ezelőtt még olyan állításokat tettünk az irodalomban, hogy az ADHD-soknak gyengébb a munkamemóriája a tipikus gyerekekhez képest. Vagy: az ADHD-s gyereknek gyengébbek a gátlási funkciói a tipikusokhoz képest. Egyébként csoportszinten ez igaz, de ma már látjuk, hogy ez mérsékelten pontos. Ma már azt figyeltük meg, és Lendület-kutatásunk is ezt látszik igazolni, hogy az ADHD-csoportban is vannak gyerekek, akiknek gyengébb a munkamemóriája, és a tipikusok között is vannak ilyenek. Az ADHD-csoportban vannak, akiknek nem sérült a munkamemóriája, és a tipikusok között is vannak, és olyan gyerekek is vannak, akiknek a kettő között, tehát egy spektrumon helyezkednek el. Precízebb képet látunk tehát, és tudjuk, még pontosabban kell megfigyelni és leírni a jelenségeket. Mi a jutalom- és büntetésérzékenységre fókuszálunk, azt vettük észre, hogy a megerősítésérzékenység, a jutalmazás- és büntetésérzékenység nem feltétlenül tér el az ADHD-s és a nem ADHD-s gyerekek csoportja között, ahogy az alkoholfogyasztás sem tér el csoportszinten.”

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. január 25. 11:40
Nem vagyok szagértő, de hol volt ez a betegség 100 éve/200 éve ?
Válasz erre
0
0
Alcofrybas
2022. október 19. 15:20
– Apuka, itt írja alá! – Mit írjak alá? – A gyerek jellemzői. – Milyen jellemzői? – Nem hallgat az utasításokra. – Az magának miért fáj? – Mert a többi gyerek követi, kedvelik, vezéregyéniség, így nem tudunk foglalkozást tartani. – Jó, szóval az óvoda egy ötéves gyerekre hallgat, magára nem. Pedig maga óvónő. Ez miért nem magát jellemzi? ADHD-s vagy mi?
Válasz erre
6
0
Parm
2022. október 19. 14:48
"az ADHD-sok egy heterogén populáció" Szóval, van köztük ilyen is, meg olyan, sőt, amolyanok is vannak. Gratulálok a kutatáshoz.
Válasz erre
2
0
nanemáne
2022. október 19. 14:24
Minek az egyetem. Elég ha Jedi vagy.
Válasz erre
2
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!