Ma az LMBTQiA+ teljes témaköréről szinte lehetetlen objektívan beszélni, mivel ezt a gender-lobbi nem engedi. Amikor a tudomány mai állásáról szeretnénk vitát folytatni, akkor személyeskedő, sértő, érzelmekkel teli válaszokat kapunk. Mindez pedig ellehetetleníti az érdemi vitát. Így van ez a pszichológusok között is, pedig, hogy a csoport egyéneinek nagy szüksége lenne támogatásra. Ez a morál azonban aláássa a segítők iránti bizalmat és ellehetetleníti a szakmai fejlődést, ahogyan a szakma fejlődését is.
Annak ellenére, hogy vitát nem folytatunk, bizonyos cikkek állításai igen felkavaróak, egyenesen megkérdőjelezhetőek. Etikátlannak tartom a közvéleményt olyan mondanivalóval befolyásolni, aminek ködös fogalmai még a szakemberek előtt sem feltétlenül ismertek. A tudományosság alapja a módszertan pontos ismertetése és a statisztikai eredmények levonása mellett a definíciók egyértelműsége. Hozzá kell tennem, hogy utóbbi, alapvető kritérium, a gender-elmélet tárgykörében napról-napra változik, minden túlzás nélkül.
Úgy látom, hogy a Németh Ádám és Filó Mariann kutatásából készült interjúk az előbbieket egyértelműen nélkülözik. A WMN egyenesen az alábbi, megtévesztő és félelemkeltő címmel hozta le az interjút: „Átnevelő terápia akár egy pszichológiai rendelésen is megtörténhet – itthon is”.
Néhány alapvető, hazai tény felfedése talán segít az olvasóknak megérteni, miért megtévesztő a fentebbi címadás.
Az „átnevelő terápia” kifejezés egyáltalán nem szakzsargon, kizárólag a figyelem felkeltésének és a szorongás, félelem erősítésének eszköze. Szakmailag ma a reparatív, konverziós, reintegratív „terápiákról” beszélhetünk – az újbeszél és a folyamatos fogalmi változások miatt nehéz követni a mainstream mondanivalóját. Az idézőjel releváns, hiszen valójában szemlélet, megközelítés, amely a nemi identitás megváltoztatását is célozhatja – többek között –, a terápiás ülésen, pontosabban valamilyen ülésen. Nem eljárásrend, protokoll és különösképpen nem pszichoterápiás módszer.
Van sokféle terápiás módszer, amelyeket lehet alkalmazni affirmatív vagy reparatív szemlélettel, célzattal. A nemi irányultság heteroszexuális irányba való elmozdulása ráadásul gyakran nem szándékolt mellékkövetkezménye például egy trauma feldolgozásának. Emellett a kutatások szerint míg a heteroszexualitás viszonylag stabil, addig az LMBTQ-irányultságok valóban képlékenyebbek, a homoszexualitás pedig gyakran változik spontán módon is heteroszexuális irányba.