Sokáig titkolóztak az oroszok: Marija Zaharova telefonon kapta meg a parancsot (VIDEÓ)
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő nem kommentálhatta az oroszok drasztikus lépését.
De pontosan mi is az az eurázsianizmus?
„Augusztus 20-a éjjelén Moszkva közelében merénylet áldozata lett Darja Aleksandrovna Dugina. Orosz hírforrások szerint a valódi célpont Alekszandr Dugin filozófus lehetett, aki egy szombati eseményről tartott hazafele, és az utolsó pillanatban döntött úgy, hogy külön utazik a lányától. Az ügyben gyilkosság miatt indult eljárás. Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott, amennyiben a nyomozás során fény derül ukrán szálra, akkor a merénylet egy Kijev által végrehajtott állami terrorista cselekedet. Zelenszkij elnök tanácsadója visszautasította az incidensben való ukrán részvétel vádját: »Ukrajnának természetesen semmi köze ehhez, mert mi nem vagyunk bűnöző állam, mint az Orosz Föderáció, és még kevésbé terrorista állam«.
A néhai Darja Dugina nacionalista hírszerkesztő, aki Darja Platonova álnevet használva dolgozott a Tsargrad és a Russia Today nevű tévéadóknak. Erőteljesen támogatta Ukrajna február 24-i lerohanását. A brit és az amerikai hatóságok megnyilvánulásai miatt – ilyen például az a kijelentése miszerint »az ukrán civilek elleni, orosz hadsereg által elkövetett, gyilkosságok megrendezettek voltak« – szankciókkal sújtották. A nyugati hatalmak szerint a zsurnaliszta aktívan részt vett abban az online dezinformációs kampányban, amely az Oroszország által indított inváziót próbálta tisztára mosni.
Idén tavasszal adott interjújában a publicista az ukránok elleni háborút a »civilizációk összecsapásának« nevezte.
Dugina a Moszkvai Állami Egyetem filozófiai karán filozófiatörténetből diplomázott, témája a kései neoplatonizmus politikai filozófiája volt. Tevékenységéről annyit mondott még, hogy a Nemzetközi Eurázsiai Mozgalom politikai megfigyelője és a nemzetközi kapcsolatok szakértője, tevékenységi területe az európai politika és a geopolitika elemzése. A szervezet után nézve, rájövünk, hogy a »Putyin agyának« nevezett apja által alapított társulásról van szó. A 2001-ben alakult politikai mozgalom, a neoeurázsiai ideológiát követi, amely az orosz patriotizmus, az ortodox hit, az antimodernizmus és még néhány bolsevik eszme eklektikus keveréke. A szervezet ellenzi az olyan »amerikai« értékeket, mint a liberalizmus, a kapitalizmus és a modernizmus.
De pontosan mi is az az eurázsianizmus?”
Nyitókép: MTI/EPA/Makszim Sipenkov