Két újabb orosz offenzívára számítanak az ukránok, de Zelenszkij nem aggódik

Újabb orosz előrenyomulási kísérleteket várnak Kijevben.

Aki azt állítja, hogy mégis van, az nem mond igazat, aki pedig elhiszi, az – maradva az állatos életképeknél – szamarabb a lónál.
„Történelmileg úgy alakult, hogy térségünk országai eltérő mértékben ugyan, de mind függnek az orosz energiától. Ha ránézünk a térképen mondjuk a Barátság kőolajvezeték vonalvezetésére, rögtön látszik, hogy anno az orosz (szovjet) hatalom számára nem a régió ellátása, hanem a függőség kiépítése lehetett az igazán fontos szempont: a csövek úgy futnak, hogy az érintett országok a lehető legközvetlenebb módon Moszkvára – és ne egymásra – legyenek utalva.
Azaz nem nagyon vannak keresztirányú összeköttetések, és a nafta a lehetséges legkevesebb határátlépéssel Oroszországból jön. Ez a logika, ahogy a különböző Északi, Déli és egyéb áramlatoknál látszik, nem korlátozódik kizárólag az olajra, és azóta is érvényben van. Ami pedig az olajszállítás infrastruktúráját illeti: hívhatjuk nyugodtan Barátságnak, de attól ez még elsősorban kőkemény birodalomépítés, azaz geopolitika, másodsorban kíméletlen üzlet, és legfeljebb harmadsorban kerülnek a képbe egyéb (mondjuk szimpátia) szempontok.
A magyar miniszterelnök február elején azzal jött haza a kilométeres asztal túlsó végén gubbasztó Putyintól, hogy van olcsó orosz gáz, meg van mentve a rezsicsökkentés. Az átlag Fidesz-szavazónál egy fokkal kevésbé elfogult hírfogyasztóban már akkor is leginkább az a kép maradhatott meg, hogy az orosz elnök úgy ült ott, mint a keresztespók a hálója sarkában, tudva, hogy az ügyfelek előbb-utóbb bezörgetnek: az ő vacsorája mindenképpen biztosítva van, mindenki más pedig örülhet, ha épp bőrrel megússza a vizitet.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: PATRICK PLEUL / DPA-ZENTRALBILD / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP