Érdemes miniszterelnöknek lenni?

2022. július 12. 11:41

Marhára nem.

2022. július 12. 11:41
null
Jeszenszky Zsolt
Jeszenszky Zsolt
PestiSrácok.hu

Boris Johnson lemondásra kényszerült, Abe Sinzót lelőtték. De ez csak az elmúlt néhány nap mérlege, a jéghegy csúcsa… Tulajdonképpen elgondolkodtató, hogy megéri-e kormány- vagy államfőnek lenni, bárhol a világon. Persze, a halatom elvileg vonzó dolog. Ha az emberben nem puszta hatalomvágy van, hanem valamilyen mélyebb indíttatás, őszinte tenni akarás, vízió az adott ország jövőjéről stb., akkor ez akár szerencsés kombináció is lehet. Ráadásul a jó értelemben vett hatalomvágy nélkül nem is szabad(na) erre a pályára lépni.

Persze, létezik az ún. technokrata politikus, akit nem fűt semmilyen ideológia, nincsenek erős ambíciói, nem érdekli a népszerűség, a siker, nincs hatással az emberekre, és azok sincsenek különösebb hatással rá. Szakértője egy területnek (technokraták esetében ez általában a gazdaság, a pénzügy vagy a jog), és tudása, elismertsége (vélt vagy valós), szakmai kiválósága miatt kap helyet, pozíciót a politikában.

TECHNOKRATÁK – A KIVÉTEL

Az ilyen technokraták – gyakran valamelyest a háttérbe húzódva – szaktárcákat szoktak vezetni. Vagy egy-egy szaktárcát vezető, a politika világába erősen beágyazott miniszter mellett, mondjuk államtitkárként a gyakorlati, érdemi munkát irányítani. Nagy ritkán előfordul, hogy egy adott politikai helyzetben a technokrata váratlanul, véletlenül, szinte akaratán kívül a hatalom élén találja magát. Zömmel nem választások által; a technokratákat jellemzően kormányválságok idején, választási ciklusok közben, a kormányfő távozását kikényszerítő valamilyen ok (vagy esetleg önkéntes lemondás, betegség, ne adj’ Isten halál) esetén a regnáló parlamenti többség szokta kijelölni és megválasztani. Ilyen volt például Margaret Thatcher megbuktatását követően John Major, a görög válság idején kinevezett (ha valósághűbbek akarunk lenni, akkor a globális pénzügyi világ által Görögország nyakára ültetett) Lukász Papadímosz, vagy az Olaszországot jelenleg is irányító Mario Draghi.

A technokraták teljesítménye akár lehet jó is, főleg, hogy leginkább válságkezelési feladatot kapnak, korlátozott időtartamra, és főleg, ha az a kérdés, hogy az őket hatalomba ejtőernyőzők elvárásait mennyiben teljesítik. Bajnai Gordon például az utóbbi szempontból kiváló miniszterelnök volt (más szempontból nemigen), Papadímosz végzett munkája akár még Görögország számára is valóban hasznosnak volt tekinthető. A technokrata vezetők azonban csak ritka, helyzetspecifikus kivételt képviselnek (és azt sem mindig jól). Alapvetően azonban ha valakiben nincs politikai ambíció, nincsenek messzebbre, magasabbra mutató céljai, nem akar »valamit kezdeni« az ország jövőjével, az ne is ne is akarjon vezető lenni. Persze akkor sem való neki ilyen pozíció, ha csak víziók, fantazmagóriák (hozzá ambíciók, hatalomvágy) fűtik, de gyakorlatban nem képes a jelent, a pillanatot uralni, menedzselni – lásd Gyurcsány Ferenc.”

Nyitókép: DANIEL LEAL / POOL / AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sturmovik71
2022. július 12. 16:55
A partvonalról könnyű ugatni, ezeknek eszük ágában sincs kormányra kerülni, ezt a vak is látja. Főleg ilyen helyzetben. Orbán nagy mágus, remélem még sokáig !!!!
Rodolfo
2022. július 12. 16:13
"Ilyen volt például Margaret Thatcher megbuktatását követően John Major..." Ja, és Gordon Brown? Theresa May? Sőt, maga BoJo is Teréz helyére ült be 2019-ben, akkor elméletileg ő is technokrata, nem? A minisztereik nap mint nap mondanak le Nagy-Britanniában, nem csoda hogy annyi konzervatív miniszterelnökük és miniszterük volt 2016-tol ezidáig. OV nagyon jól cselekszik. A politikát és az üzletet nem lehet összekeverni.
Namond
2022. július 12. 15:14
Ó a kedves liberális Jeszi a múltban vájkál, de hol az aktualitás? Orbán miért ragaszkodik a kormányzati hatalomhoz, nem volt elég négyszer? Küldetés tudata van, vagy ragaszkodik 2000-es évek elejei kijelentéséhez, hogy 2030-ig miniszterelnök akar lenni? Annak ellenére, hogy FIDESZ alapító párttársai szerint inkább alkalmas köztársasági elnöknek és európai politikusnak, mivel az operatív problémák megoldásában nem túl erős, későbbi újabb problémákat okoz? Lásd a wiki leaks iratokból; Íme az igazmondó Orbán Vicctor és a FIDESZ története; https://www.szabadeuropa.hu/a/..
Akitlosz
2022. július 12. 14:30
"Érdemes miniszterelnöknek lenni? Marhára nem." Valamiért mégsem szokott munkaerőhiány lenni miniszterelnökökből. Az uránbányászok ritkán növesztenek akkora pocakot, mint a miniszterelnökök. Kevés jobban fizetett könnyebb munka akad, mint a miniszterelnök. Úgyhogy nem hiszem, hogy lesz olyan, hogy azért marad betöltetlen egy miniszterelnöki pozíció, mert nem találnak rá senkit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!