„A humanitarizmus félreértelmezett eszménye az, hogy az amerikai és európai kormánypártok meggondolatlanul nyitott határokat sürgetnek, anélkül, hogy figyelembe vették volna ennek az árát, vagy a hosszú távú következményeit – nemcsak a befogadó ország, hanem a tömegesen beáramló migránsok szempontjából is.
Az ukrajnai háború lehetőséget adott a demokráciákkal kapcsolatos azon feltételezések újragondolására, amelyeket nyugat-európaiak és amerikaiak természetesnek tekintenek a nemzeti szuverenitás és a nemzeti integritás tekintetében. Kezdetben, amikor az orosz fenyegetés körvonalazódott, mindenki hallotta a – különösen a nemzeti határok tiszteletben tartására vonatkozó – érveket Ukrajnáról (és nem az Egyesült Államokról) beszélve, Jonathan Finer nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes például emlékeztette a világot, hogy »minden nemzet alapelvéhez tartozik... határainknak sérthetetlennek kell lenniük, szuverenitásunkat tiszteletben kell tartani«.
Aztán, amikor Oroszország közelebb került az invázióhoz, Kamala Harris kormánya nevében kijelentette, hogy az Egyesült Államok »Tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását és szuverenitását«, elvárta, hogy »Oroszország is ezt teszi«, és megígérte, hogy »Vlagyimir Putyin minden agresszív lépése súlyos következményekkel jár«.
Utólag visszagondolva ezek a kijelentések foghíjas politikai képletek voltak. Mindez nem meglepő sokunk számára, akik az amerikai/mexikói határproblémára figyelnek. Kamala Harris szavai azonban különösen megdöbbentőek voltak sok amerikai számára, mert kormánya nyilvánvalóan elhanyagolta és nemtörődöm magatartást tanúsított az Egyesült Államok biztonsága és szuverenitása iránt – az ország, amelynek védelmére és szolgálatára felesküdött.
Hol ígértek »súlyos következményeket« a mexikói kartelleknek, amelyek folyamatosan rekordszámú illegális bevándorlóval és kábítószerrel támadják az USA déli határait? Személyesen töltöttem időt a határon, állattartókkal, üzlettulajdonosokkal és rendfenntartókkal beszélgetve. Mindenki elmondta, hogy senki és semmi nem léphet át a határon illegális módon, hacsak a kartellek nem engedélyezik, és nem fizetnek nekik érte.”
Nyitókép: Elijah Nouvelage / AFP