Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Nem gondoltam, hogy politikai okokból ennyire brutális cenzúrával van dolgom, nem nézhetem az orosz adást.
„Paradoxon, de igaz: minél nagyobb erőfeszítést fejt ki Amerika és Európa Oroszországgal szemben, annál nagyobb a veszélye, hogy az oroszok egyre közelebb nyomulnak felénk
Fekete a képernyő. A százhuszonkilences csatorna. Ezen néztem pár hónapja az orosz adást. Híreket, stúdióbeszélgetéseket. Aztán egy fekete képernyő maradt. Zavarba ejtett. A készülék hibájára gyanakodtam. Tényleg nem gondoltam, hogy politikai okokból ennyire brutális cenzúrával van dolgom. A cenzúrát az Európai Unió vezette be, s ennek Magyarország is a része. A magyar döntést megértettem, más – ennél direktebb kérdésekben – épp elég konfliktust vállalt a kormány. A szolgáltató azóta kiírta, hogy az Európai Unió rendeletének megfelelően határozatlan időre felfüggesztették az orosz csatorna közvetítését. Néha még mindig oda kapcsolok, mert nem akarom elhinni, ami történik. Megkerestem az interneten az orosz híroldalt, amire gyakran hivatkoztak. Leblokkolva.
A kör bezárult: más vélemény nem juthat el az európai polgárokhoz, ahhoz a néhány százalékhoz sem, aki egyáltalán venné a fáradságot, hogy több forrásból próbáljon tájékozódni. És ez a legalapvetőbb európai érték lábbal tiprása. A szabadságé. A tájékozódás szabadságáé. A véleményalkotás szabadságáé. Így szokott kezdődni. Ha gátolják a vélemény szabad megalkotását, gátolni fogják azt is, hogy – ha mégis megalkotjuk –, elmondjuk. Képviseljük.”
(Archív fotó 1967-ből: A Videoton Rádió és Televíziógyár Videoton TD 663 OC Favorit típusú 47 cm-es képátlóval rendelkező asztali televíziókészüléke az Elektroimpex Villamossági és Finommechanikai Külkereskedelmi Vállalat számára készült műtermi fotón.MTI Fotó: Németh József)