„A kutatás azt is megállapítja, hogy mára legalább már az nem jellemző, hogy a nagymamák beleszólnának a nevelési kérdésekbe, de ez valószínűleg éppen arra mutat rá, hogy mennyire magukra hagyottak lettek a nők ebben az életszakaszban.”
Most akkor kell nagymama, vagy nem kell nagymama? Vagy olyan nagymama kell, aki ott van és mindig segít, de semmibe nem szól bele? A nagymama változzon át háztartási robottá?
Végül megállapítódik, hogy az állam helyére beléptek a piaci szolgáltatások, „az állami, rendszerszintű segítség hiányát talán a valódi csoporttá alakulás tudja a leghatékonyabban pótolni”, ami jellemzően az önsegítő csoportokban alakul ki.
Az egész Takács-féle kutatás Qubit-féle ismertetése azért izgalmas, mert
mutatja az egész baloldali világlátás alapvető dilemmáit: azt, hogy nekik semmi se jó.
Ha jól értem, az ideális ezek szerint az lenne, ha az állam a létező minden támogatást megszervezne a kismamáknak szakmailag, adna egy csomó anyagi és tudásbeli támogatást, és persze „szolidáris” lenne, azaz az állam utalná ki az érzelmi támogatást is, magyarán a szeretetet. Tegyük hozzá: az fontos lenne, hogy együttérző legyen az orvos, és normálisan álljon a kismamához, de a szeretetpontokat nem tőle kell begyűjteni.
Mert ugye a balosok egyetértenek a jobboldallal abban, hogy a helyi közösségek, ez esetben a család, a nagycsalád jó lenne, ha működnének, mert fontos szeretetforrásként funkcionálnak. De a baloldal közben egyszerre fájlalja, hogy a férfiak messze dolgoznak, nincsenek jelen, ámde ha jelen vannak, akkor ugye potenciális elnyomók. Akárcsak az anya életébe beleszóló nagymamák.
A család egyrészt üdvözlendő, természetes közeg, ami szeretettel veszi körül a kismamát (a szeretet neve szociológusul „szolidaritás”, „érzelmi támogatás”), ugyanakkor ugye elavult nézeteket képvisel az anyai szerepről, és beleszól a kismama életébe. Ahelyett, hogy pusztán csak kiszolgálná. A nagymama meg a férj ne szóljon bele, szakmai támogatás csak a védőnőtől kell, érzelmi viszont mindenkitől.
A család kell, mint szeretet- és segítségforrás, de mégsem kell, mert „beleszól” és elnyom.
Úgy látszik, a baloldal örök politikai projektjét elősegítő szociológusok képtelenek megemészteni, hogy a szoros szeretetkapcsolat (ami alapigény együtt jár azzal, hogy akikkel ilyenben vagyunk, azok beleszólnak az életünkbe. A kettő külön nem megy. Az érzelmi támogatással, szoros szeretetkapcsolattal ráadásul vissza is lehet élni. Vagy nincs szeretetkapcsolat, és akkor magány van (meg esetleg állami támogatás), vagy van szeretetkapcsolat, de akkor a másik beleszól az életembe. A szeretet, a szoros emberi kapcsolatok egyben a szociológusok rémálmát is jelentik: azt, hogy személyek egymástól függnek. Aki nem akar senkitől sem függeni semmilyen szempontból, az a magányt választja. Aki a szeretetet választja, az a kiszolgáltatottságot is választja egy kicsit. És ez nem tud másképp lenni, ez az emberi létezés alapszabálya.