Az úgynevezett nagy futballnemzetek mintha elfelejtették volna, hogy
címeres mezben pályára lépni nem egyenlő a klubfutballal.
Amikor nemzeti válogatottként kivonulnak a gyepre, akkor valóban ők képviselik a nemzetüket. Akkor és ott, arra a kilencven percre ők és senki más. Ők képviselik mindenestül. Ebbe a mindenbe pedig tényleg minden beletartozik. A családjuk, a szülővárosuk, a történelmük, az országuk különféle vidékei, az összes valaha volt, jelenleg élő és majdan születő honfitársuk, egyszóval mindaz, ami a hazát valóban hazává teszi, nem pedig különféle megfontolások mentén választott ideiglenes lakóhellyé.
Válogatott mezben pályára lépni csak ezzel a mindennel a szívben érdemes. Wolverhamptonban ezt a mindent lehetett látni a magyar játékosokon. Ez sugárzott minden egyes mozdulatukból, ez látszott a tekintetükben. Még akkor is, amikor Nagy Zsolt a gólja után belekiáltotta az albioni légtérbe, hogy baaazmeeeg.
Ez a baaazmeeeg is a minden része,
mert a minden az nem csak magasztos és fennkölt dolgok hungarikumcsomagja, nem csak a Himnusz és a tokaji aszú és a bográcsgulyás, hanem a traumák, a kudarcok, az indulatok és mindenféle gyarlóságaink is vastagon beletartoznak. Az látszott a meccsen, hogy a címeres meznek térfogata lett, a mezekre varrott jelkép mélységet, szélességet és magasságot kapott, minden irányba kitágult. Akkorára nőtt, hogy mindannyian elférünk benne, még azok is, akik azt gondolják, hogy mindez nem jelent semmit. Mert a mindenben a semmit gondolók is benne vannak.
Ha van a toleranciának, az elfogadásnak és a hasonló, manapság halálra koptatott lózungnak bármiféle jelentése még, úgy ez a jelentés kizárólag ebben a címeres térfogatban értelmezhető, semmi másban. Igaza volt Szalai Ádámnak, amikor azt nyilatkozta, hogy ez a meccs már az elején eldőlt, amikor a magyar szurkolók nem reagáltak az angolok minősíthetetlen gyalázkodására.
Csak a – Rilke által megénekelt – „szív hegyeiről” látszik egyben ez a minden, ami a meccsen valósággá vált. Vagy legalábbis nagyon erősen úgy tűnt, hogy mégis létezik.