A nyílt társadalmak világszerte ostrom alatt állnak

2022. május 30. 09:04

A nyitott társadalomban az állam szerepe az egyén szabadságának védelme.

2022. május 30. 09:04
null
Népszava

„A legutóbbi davosi találkozó óta a történelem menete drámaian megváltozott. Oroszország megszállta Ukrajnát. Ez alapjaiban rázta meg Európát. Az Európai Uniót azért hozták létre, hogy megakadályozza, hogy ilyesmi megtörténhessen. Még ha a harcok abbamaradnak is, aminek egyszer be kell következnie, a helyzet soha nem fog visszatérni a korábbi kerékvágásba. Meglehet, hogy Ukrajna megszállása a harmadik világháború kezdetét jelenti, amit nem biztos, hogy civilizációnk túl fog élni. Most ezzel a témával fogok foglalkozni.

Ukrajna megszállása nem váratlanul történt. A világ egyre inkább belebonyolódott két, egymással szöges ellentétben álló kormányzati rendszer, a nyitott és a zárt társadalom közötti küzdelembe. Hadd magyarázzam el a lehető legegyszerűbben a kettő közötti különbséget.

A nyitott társadalomban az állam szerepe az egyén szabadságának védelme; a zárt társadalomban az egyén szerepe az állam uralkodóinak szolgálata.

Más, az egész emberiséget érintő kérdések – a járványok és az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a nukleáris háború elkerülése, a globális intézmények fenntartása – háttérbe szorultak e küzdelem mögött. Ezért feltételezem, hogy civilizációnk talán nem fogja átvészelni.”

Nyitókép: Fabrice Coffrini / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 162 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pipa89
2022. május 31. 12:40
Te, vén trotty! Csináld úgy, ahogy mindenki, aki politizálni akar! Pártalapitás, szabályozás szerint, becsatornázva! Ne hazudj össze-vissza, mindenféle hagymázas ideológiával leöntött megalomán terveket vetítve! Elegünk van a nagy társadalomjobbítókból: Marx, Engels, Hitler, Sztálin, Soros = EGYKUTYA! MINDEGYIK VILÁGHÁBORÚN MUNKÁLKODOTT! Nekem te ne ugass az elefántcsonttornyodból, a főnököd is bekaphatja!
Barakka1962
2022. május 31. 11:26
Kár hogy ez nem volt buzi, mint a fia.
eresgé
2022. május 31. 10:59
nyilt társadalom mint a diktatúra szinonímája? Az szép ... Egyik nap olvastam valami 'oknyomozócikket' valami diósi vagy ki a szar nevű bohóc írta (végzettsége orosz-esztétika??) szal és a tanitanék mozgalom volt híve most "ujságírónak" mondja magát... A nő és a félhülye pajtikái nagyítóval nézegetik a teljesen hétköznapi emberek postjait akik mondjuk a véleményüket mondják el amikor talál valamit ami nem tetszik neki levelet ír a szerzőnek javítsa ki (??) ha nem teszi lejárató cikket ír róla a 444 nevű pöcegödörben - ahha maffia szokott ilyet - mi lesz a következő? Védelmi pénz? ez a kis szaros feljelentgető tempó, a besúgó, a házmester stílusa aki apádat anyádat feldobta a gestaponál és az ávónál, a házmester aki andrássi 60-ba küldte a aki nem vitt neki ajándékot vagy csak simán több másnál... egészen döbbenetes hogy ez belefér ma európában? és ezek képzelik magukat demokratáknak? egy vicc
Dezsőke
2022. május 31. 09:28
ÉS A LÉNYEG ! AZ AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK KORÁBBI KÜLÜGYMINISZTERÉNEK SZAVAI: Henry Kissinger a maga kilencvennyolc évével Ferenc Józsefnél is idősebb, és bizonyosan képzettebb is. Sok évtizede foglalkozik geopolitikával, és pontosan tudja, hogy ennek gyakorlásához alapvetően a földrajzot és a történelmet kell ismerni, azok realitásaira kell épülnie. Erre a tudására alapozva figyelmeztette a nyugati vezetőket arra, hogy az ukrán-orosz háborúban ne törekedjenek Oroszország legyőzésére, tárgyaljanak az oroszokkal és fogadják el területi igényeik egy részét. Úgy fogalmazott, hogy Oroszország négyszáz éve Európa nélkülözhetetlen része, és a kontinens számára kritikus időkben kiegyensúlyozó hatalomként lépett fel. Ha a Nyugat tovább vívja a háborúját Oroszországgal, akkor az Oroszországgal folytatott tárgyalások elmaradása és Moszkva ellenségként kezelése katasztrofális következményekkel járhat Európa stabilitására nézve. Nem szabad hagyni, hogy a pillanat hangulata („the mood of the moment”) elfelejtesse a nyugati vezetőkkel a hosszú távú következményeket. A Nyugat mai vezetői láthatóan csak legyintenek Kissinger figyelmeztetésére. Miközben a nyersanyagárak rekordmagasságra szöknek, ők újabb szankciókat hoznak, ontják a fegyvereket Ukrajnának és további harcra buzdítják szegény Zelenszkij elnököt. Aki néhány hete, a mainál sokkal jobb hadászati helyzetben nyitottnak mutatkozott értelmes kompromisszumokon alapuló békére. Ehelyett ma már Oroszország totális legyőzését hirdeti, nyilvánvalóan nyugati „tanácsra”, hogy udvariasan fogalmazzunk. A „mood of the moment” az Európai Unió vezetőit is elragadta, a közösség alapszerződésein, a tagállamok társulási megállapodásain, a sok évtizedes szokásjogon túllépve egyfajta hadfelszerelési minisztériummá alakultak át. Ma már a békére való felszólítás is tiltott beszéd lett Brüsszelben, és olyasfajta túlteljesítési láz ragadta el az uniós vezetőket, amely egyre nehezebbé teszi a reális döntésekhez való visszatérést. Pedig igen, Kissingernek igaza van, Oroszország négyszáz éve Európa nélkülözhetetlen része, az marad továbbra is, és a pillanat hevületében súlyos felelőtlenség olyan döntéséket hozni, amelyek hosszú évtizedekre instabillá teszik a kontinens biztonságát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!