Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Ezt az érvelést, párhuzamot vessük már el, nagyon nem jó, tényszerűen nem az.
„Rövid idő alatt harmadszorra ütközöm bele abba az érvelésebe, hogy orosz »Trianon« volt 1991 és Oroszország most hajtja végre a maga revízióját.
Tényleg nem értem, sokan miért gondolják így. Oroszország Magyarországgal ellentétben egy hódító birodalom volt, és ami szétesett 1991-ben, az pár száz év alatt állt össze nagyon kemény hódítással, nem egy ezer éves szerves egység volt.
Ráadásul a 22 millió négyzetkilométerből 17 millió megmaradt, ez 77% – egy napon nem említhető 23%-nyi területi veszteség Trianonnal.
Emellett hatalmas nemzetiségek által lakott területeket is megtartottak, olyanokat, amelyeket meglehetős kegyetlenséggel alig 200-250 éve hódítottak meg. Hol van ebben bármilyen hasonlóság a magyar helyzettel?
Tényleg sok orosz került 1991-ben kisebbségi sorba – ezek közül nagyon sokan 1945 után kerültek letelepítésre a Baltikumban vagy éppen Közép-Ázsiában. Az orosz kisebbségek jelentős része messze nem történelmi, mint a magyarok, hanem birodalmi telepítés – hol ipari központba, hol biztonsági okból. Megint kérdem: hol van ebben bármilyen hasonlóság a magyar helyzettel?
Ukrajna persze más – ott valóban történelminek mondható az orosz nemzeti jelenlét. A Krím tényleg komoly orosz fájdalom volt, de egy 27 000 négyzetkilométeres terület a 17 millió négyetkilométeres Oroszszághoz képest nem »trianoni« léptékű veszteség – ráadásul a revízió már 2014-ben megtörtént.
De ha a egész Novorossziját számoljuk is, ha valaki elfogadja az orosz érvelést, azt se nevezzük már orosz Trianonnak, nagyon más a lépték. Összehasonlíthatatlan azzal a veszteséggel, ami 1920-ban Magyarországgal történt.
Ezt az érvelést, párhuzamot vessük már el, nagyon nem jó, tényszerűen nem az.”
Nyitókép: Kígyó-sziget, 2022. május 8.
A Planet Labs PBC által közreadott műholdfelvételen sűrű fekete füst tör a magasba a fekete-tengeri Kígyó-szigetről az orosz állásokra mért feltételeztt ukrán dróntámadás után 2022. május 6-án.
MTI/AP/Planet Labs PBC