„A migrációs válság 2015-ös kezdete óta Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya olyan bevándorlási politikát folytatott, ami minden nemzetközi egyezménynek és szabályozásnak megfelel. Akinek menedékkérelmet nyújt be, és azt elfogadja a magyar állam, az menekültstátuszt kap Magyarországon. A folyamat egyszerű: a kérelmet a magyar nagykövetségeken lehet benyújtani, aki megkapta menekültstátuszát, az beléphet Magyarországra.
Van azonban egy fontos részlet ezzel kapcsolatban. A nemzetközi szabályozáshoz igazodva az illetőnek az első biztonságos országban kell benyújtania a menedékkérelmet. Magyarország is ehhez alkalmazkodik. Amikor egy bangladesi állampolgárságú Magyarország déli határán kérvényezi a menekültstátuszt, akkor az némi gyanakvásra adhat okot.
Minden józan gondolkodású ember beláthatja: lényeges különbség van aközött, hogy nagyszámú, többnyire afgán és szír fiatalember érkezik a magyar-szerb határra a Közel-Keletről, valamint aközött, hogy nők és gyermekek menekülnek a szomszédos Ukrajnából. Magyarország az első biztonságos ország, amit elérnek, így hát morális kötelességünk, hogy ennek megfelelően segítsünk nekik.
Magyarország migrációs és menekültpolitikája tehát nem egy »migrációs apartheid«. Ez egy olyan rendszer, ami a nemzetközi szabályokat maradéktalanul tiszteletben tartja, és ami ennél is fontosabb: a józan észen alapul.”
Nyitóképen: Migránsok Röszkén. Fotó: MTI / Kelemen Zoltán Gergely