„A világ hatalmi rendszere és a globális egyensúly több mint három évtizede nem tapasztalt, óriási változásban van. A világgazdaságban a Kínai Népköztársaság megállíthatatlanul tör az első számú ipari és kereskedelmi hatalom címére, s az sem kizárt, hogy technológiailag is felzárkózik az Egyesült Államokhoz – eközben Európa szerepe és befolyása rohamosan gyengül, s olyan új szereplők jelennek meg világméretű politikai és gazdasági tényezőként, mint Brazília és India.
Az elmúlt harminc év világrendje, amely az Egyesült Államok kizárólagos szuperhatalmi státuszára és az általa dominált nemzetközi szervezetek befolyására épült, lassan véget ér. Amerika világbirodalomból kereskedő köztársasággá zsugorodik, melynek nincsenek többé értékei, csak pillanatnyi érdekei. Katonailag az Egyesült Államok és szövetségesei még mindig sokkal erősebbek, mint kihívóik, de már korántsem rendelkeznek azzal a fölénnyel, hogy fegyvereik és harcászati innovációik kipróbálása céljából a bolygó bármelyik pontján önfeledten háborúzzanak – ellenkezőleg: Amerikát regionális kudarcok sorozata éri Ukrajnától kezdve Irakon, Szírián és Afganisztánon át egészen Hongkongig.
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a gigantikus katonai potenciál mögött sem stratégia, sem bölcsesség, sem bátorság nincs. Az észak-atlanti szövetségi rendszer európai része szabályosan retteg bármiféle külpolitikai kockázattól és felelősségvállalástól, míg Washingtonban kezdeményezőkészség még csak-csak volna, de a világ és Amerika is egyre kevésbé tudja, hogy a két megátalkodottan ellenséges politikai kurzus közül melyiket azonosítsa az ethoszát rohamosan elvesztő birodalommal, s eközben azok az erők és módszerek, amelyekkel az Egyesült Államok a második világháború óta működteti az érdekszféráját – mint a demokráciaexport, a szabadkereskedelem, a mindenható multinacionális részvénytársaságok és a mindenható dollár – ma már nem működnek.
A demokráciaexport az elmúlt évtizedekben költséges és véres kudarcok sorozatát hozta, a szabadkereskedelem egyre kevésbé az amerikai, s egyre inkább a versenyképesebb, innovatívabb és költséghatékonyabb kínai tőkének kedvez, míg a multinacionális cégóriások, amelyek a hidegháború idején még az amerikai szuperhatalom lerakataiként funkcionáltak, mára túl nagyra nőttek, és nem feltétlenül a birodalmi érdekeket szolgálják. Ma már az is kérdés, hogy lojálisak-e még egyáltalán – nem pusztán a kiszámíthatatlanul változó amerikai külpolitikához, hanem azokhoz az értékekhez, amelyeken a nyugati civilizáció erkölcse és lakóinak életmódja alapul. Mark Zuckerberg például nem tartja sokkal többre a szólásszabadságot, mint a Kínai Kommunista Párt – s nem lehet kétséges, hogy egy globális konfliktusban mindegyik cégóriás a maga profitérdekeit követi majd.