„Egyébként az orgazmikus szülés létező jelenség, de elárulom, hogy nem csupán tudatmódosító szerek hatására történhet meg. A tökéletes ellazultság állapotában a vajúdó nő valóban eljuthat a végső extázisig, a témában még könyv is született, de abban egy árva mukkot nem írnak marihuánáról. Írnak viszont otthon szülésről, nyugodt, beavatkozásmentes vajúdásról, segítő bábákról, szexualitásról. És igen, ismerek olyat, aki ezt a kivételes állapotot meg is élte, de ő sem tudatmódosító szerek hatása alatt. (Egyébként felhőtlenül táncolni is lehet valamilyen partidrog elfogyasztása nélkül fél éjszakán át – még ha ezt furcsa szülési fájdalmak elviseléséhez hasonlítani –, de van, akinek ez is elképzelhetetlen.)
Szóval értem én a szándékot, ne nézzenek már csúnyán ránk, ha megiszunk egy deci bort nagy pocakkal, (urambocsá’ valami mást) orvosi javaslatra görcsoldás céljából, de azt azért ne felejtsük el, hogy ezek a tabuk nem véletlenül alakultak ki a társadalmunkban. Akinek tiszta a lelkiismerete, mert emberileg minden lehetséges módon azon volt a várandóssága alatt, hogy a gyermeke egészségét megóvja, annak nincs szüksége rá, hogy legalizáltassa apróbb-nagyobb elhajlásait.
Aki pedig látott már elvonási tünetekkel születő kisbabát vagy alkoholista anyuka gyermekét, ezen tabuk jogosultságát sosem vonná kétségbe.
Három szüléssel a hátam mögött bizton merem állítani, hogy sok minden járt a fejemben a vajúdások során, de az, hogy milyen jó lenne most szétcsapni magam a fájdalom elviselhetőbbé tétele miatt, nem volt közte. Orgazmikus szülésről sem álmodtam, pedig szakmámból adódóan olvastam róla, ismertem a módszert. A fájdalom egyébként közel sem a legnehezebb része egy gyermek világra hozatalának. Inkább hasonlít a hegymászó erőfeszítésére, ami ahhoz kell, hogy felérjen a csúcsra: ha legyőztük az akadályt, felszabadultan nézünk végig az alattunk terülő tájon. Egy nem medikalizált, természetes módon zajló szülés végigküzdése pedig komoly muníciót adhat az elkövetkezendő hónapok, évek problémáinak legyőzéséhez is. Mert lesz belőlük bőven, és nem szívhatunk be minden alkalommal, amikor a gyerekkel kapcsolatos nehézségekbe ütközünk.”
Fotó: Juancho Torres / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP