Évek óta napirenden van az úgynevezett Soros-hálózat ügye, a kormány több kampányt is épített arra az üzenetre, hogy a magyar származású milliárdos, illetve szervezetei globális tevékenységük révén terjesztik az úgynevezett nyílt társadalom eszméjét. Ennek kapcsán pedig szemben állnak a szuverenista, a nemzeti és a konzervatív értékeket valló politikai szereplőkkel, köztük a magyar kabinettel.
Kormányzati szereplők és fideszes politikusok gyakran beszélnek arról, hogy ez
a hálózat szisztematikusan hangolja Magyarország ellen a nemzetközi közvéleményt,
próbálja rossz színben feltüntetni a kormányzatot, úgy, hogy az érintett NGO-k semmilyen demokratikus megmérettetésen nem indulnak. Belépnek a politika világában, de bizonyos szempontból tét nélkül teszik. Legutóbb Orbán Viktor tavaly decemberi nemzetközi sajtótájékoztatóján utalt Soros György várható beavatkozára a magyar belpolitikába, a választások közeledtével. Az üzletember minap egy videóüzenetében kitért hazánkra is, s elmondta, látja annak esélyét, hogy Orbán veszíthet tavasszal.
A volt Soros-alapítványi vezető „vallomása”
A napokban a Magyar Nemzet kezdett cikksorozatba, miután olyan dokumentumokhoz jutott, melyek igazolni látszanak a kormányzati kommunikációt ebben a témában. A felvételeken Andrej Nosko szerepel, aki az Open Society Foundations (OSF), vagyis a Nyílt Társadalom Alapítvány igazgatójaként, majd első számú divízióvezetőjeként tevékenykedett korábban. Ebben a tisztségében az Open Society Initiative európai részlegénél a think tankeknek megítélt ösztöndíjak harmadának az elosztását felügyelte, tízmillió dollár felett diszponált.
Nosko jelenleg a PILnet európai igazgatója Budapesten. Amúgy ez a szervezet is egy NGO, honlapja szerint olyan köz- és magánszektorbeli jogászok hálózatát és együttműködését építik, akik értik a jog működését , amikor az a „társadalmi elit érdekeit szolgálja, majd ezt a szakértelmet a civil társadalom megerősítésére, a világ szegényeinek és kiszolgáltatottjainak szolgálatára használják fel”. Mindezt ingyen, azaz pro bono teszik,
működésüket pedig alapítványok támogatják, például az OSF. Vagyis Soros.
A CEU-n politikatudományból doktorált Nosko egy, a Magyar Nemzet birtokába került interjúban arról beszélt, hogy a tudósítások torzítanak Magyarországról és Lengyelországról, de felidézte azt is, hogy amikor a Soros által fémjelzett alapítványnál dolgozott, és külföldi tudósítók jellemzően arról érdeklődtek a szervezetnél, hogy tudnának-e ajánlani nekik valakit, akivel beszélhetnek, akkor a különböző mértékben elfogult kontaktok rendszerint a saját kollégáikat ajánlották. Vagyis olyanokat, akik meggyőződése az övékéhez hasonló volt.