„A kérdés az, hogy mi az, ami törvénytelen: Orbán egypárti alkotmányellenes alaptörvénye vagy ezt a törvénytelen állapotot megszüntető aktus? Nyilvánvaló, hogy az előbbi, a kérdés az, hogy a nép mit gondol erről, mert a politikai legitimációt az adja, hogy a nép mit fogad el. Mert azt látjuk, hogy politikai elkötelezettség mentén oszlanak meg a jogászi vélemények, ami elég rossz fényt vet az egész jogász szakmára. Azt mindenesetre mindenki érti és tudja, hogy ha Orbán bebetonozott rendszerét nem lehet eltörölni, akkor ellenzéki győzelem esetén sem lehet kormányozni.
Akik most azt állítják, hogy mégis lehet kormányozni, és majd lépésről lépésre lebontják az Orbán-rendszert, s a törvénytelen jogrendet majd lépésről lépésre állítják helyre, azok vélhetően ámítják a szavazókat, mert azt már sokan bebizonyították, hogy ez képtelenség. Egy ilyen ellenzéki kormány fél éven belül megbukna, de legkésőbb az első költségvetés elfogadásánál, amit a bebetonozott orbánista fékek megakadályozhatnak. Az Orbán-rendszerben csak Orbán tud kormányozni, egy ellenzék nem. Ma pedig ellenzékiek már azt is megkérdőjelezik, hogy Polt Péter leváltható-e.
Ha az ellenzék azt kommunikálja, hogy nem tudja eltörölni az Orbán-rendszert, akkor nem fognak rájuk szavazni, mert nem érdemes. Akkor becsapják a választókat, akik rendszerváltást akarnak, és meg akarnak szabadulni Orbántól. Ezért jó lenne, ha az ellenzéki összefogás pártjai dűlőre jutnának ebben a kérdésben, s nem az olyan önjelölt bajkeverők alakítanák az ellenzéki közvéleményt, mint Magyar György, akire senki nem szavazott, de aki meg akarja mondani, hogy mi legyen. Például szétverte az ellenzéki előválasztás második fordulójával az Orbán leváltására irányuló ígéretes kezdetet. Ennél jobb lenne, ha a pártok vallanának színt, és nem Magyar meg az ATV (értsd: ugyanaz a banda, amiben Hack polgárháborúval fenyegetőzik) alakítaná a szavazási kedvet.
Márki-Zay népszavazásról beszél, de most már arról is vita van, hogy a népszavazás elég jogállami lenne-e ebben a kérdésben, és mi lenne, amit népszavazásra bocsátanak. Egy minimalista valami Alkotmány helyett, ami ideiglenesen kikapcsolja az alaptörvényt egy új Alkotmány elfogadásáig, vagy egy kész új Alkotmány? S ha mindent Orbán szabályai szerint akarnak csinálni, akkor arra is van-e lehetőség, hogy népszavazást tartsanak egy új Alkotmányról, mert ma már semmi nem biztos.