A jobboldal egy általa mélyen elítélt eszközhöz, az identitáspolitizáláshoz nyúl.
„Orbán Viktor kormányfő nemrég jelentette be a hírt, miszerint Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli minisztert jelöli Áder János helyére köztársasági elnöknek. Ahogy az várható volt, a fideszes politikusok gratulációk közepette nyomban a vállukra emelték Novákot a közösségi médiában, mint az ország első női köztársasági elnökét. Az ex családügyi miniszter kijelentette az Indexnek adott interjújában, hogy nőként többletfeladatot jelent majd az államfői tisztség betöltése. Novák hozzátette, a jelölését számos nő saját sikereként élte meg. De hogy lett a macsó, férfi öltöző-politizálást folytató szexista Fideszből az a kormánypárt, amely az első női köztársasági elnököt adhatja az országnak? És voltaképpen miért jó ez a nőknek, ha egyáltalán jó?
Kezdjük talán azzal, hogy Orbán részéről Novák jelölése átgondolt stratégiai döntés volt. Rényi Pál Dániel influenszer politikusokról készült elemzésében a 444-en megjegyzi, a kormányfő a 2019-es önkormányzati vereség után azzal bízta meg Varga Judit igazságügyi és Novák Katalin családügyi minisztert, hogy adjanak dinamikus, fiatalos és nőies arcot az öregedő és macsóként elkönyvelt pártnak, és ezt kommunikálják a külföldi közönség felé is. A két politikus népszerűsége ezt követően rohamos növekedésnek indult, médiamegjelenéseiket szakemberekből álló kampánystábok koordinálták, melyre a párt nem kevés összeget fordított. Így tudott Novák Katalin a Fidesz sikeres női politikusaként és odaadó családanyaként tetszelegni a nyilvánosságban, miközben hűen követte a párt utasításait, és teljes mellszélességgel képviselte a kormány több sebből is vérző családpolitikáját. Nem mellesleg a Forbes listáján Novák lett a legbefolyásosabb magyar nő 2021-ben (Varga Judit csak a harmadik helyen futott be).
A Fidesz fiatalos arcai közé tartozik még a nemrégiben államtitkári kinevezést kapott Rácz Zsófia és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő is.
Az utóbbi években tehát a kormánypárt nagy hangsúlyt fordított arra, hogy női arcok is megjelenjenek az általuk keresztény-konzervatívként definiált politikai oldalon, a szakpolitikák terén azonban nem látjuk, hogy a nőjogok, vagy a nők elleni erőszak visszaszorításában történt volna érdemi változás.”
Nyitókép: Földházi Árpád