„A józanabb hangok arra figyelmeztetnek, hogy Orwell disztópiája nem valósult meg, és úgy tűnik, egészében szerencsére sosem fog megvalósulni. Akkor sem, ha a gyűlöletkampányok mechanikája túlságosan emlékeztet a fiktív Goldsteinre zúduló »két perc gyűlölet«-re, vagy a cancel culture és a polkorrekt nyelvhasználat egyeseknek a »duplagondol«-logikát juttatja az eszébe.
De nem Orwellé volt az egyetlen találó disztópia a 20. században. A 21. század agyzsibbasztó technikai találmányai, amelyek folyamatos szórakozást és dopaminzáport biztosítanak a felhasználóknak, inkább passzol a Szép új világhoz. A cyberhadviselés és a virtuális térbe helyezett háború a Szárnyas fejvadászba illik. Az a szellemi sivárság és önkéntes analfabetizmus, amely a kommentfalakat uralja, a 451 Fahrenheitet teszi valósággá. De a Squid Game is találóbb allegória jelen korunkban, amikor a Facebook-cenzúránál egy fokkal nagyobb probléma, hogy minden emberi erényt és humánumot felülírhat a mindannyiunk feje fölött függő, istenné lényegült malacpersely.
Ha pesszimista vagyok, azt mondom: végül az összes disztópia együtt valósult meg. Ha realista, akkor azt, hogy egyik sem valósult meg, szerencsére. Az 1984 gondolatrendőrségének legfontosabb célja az volt, hogy lebutítsa a nyelvet: nem kell másik szó a rosszra, ha azt a nemjó tökéletesen kifejezi. Nem szükséges annyira sem cizellálni a beszédet, hogy azt mondd, kiváló, ha arra a duplajó is megteszi. 1984-ben lehetetlen forradalmat csinálni, mert nincsen rá szó. Lehetetlen változást elérni, mert a gondolata is kikopott. Az író mindenekelőtt a nyelvhasználatra érzékeny, amely a propaganda első számú eszköze. De ez azt is jelenti, hogy a nyelvi pontosság közelebb visz az igazsághoz, a gondatlanul felskiccelt elméletek viszont akarva-akaratlanul is manipulálnak.
Az ezerkilencszáznyolcvannégyezés éppoly keveset segít, mint az állandó kommunistázás meg fasisztázás, ha valóban elemezni és megoldani akarunk egy problémát. Szóval ha valaki nagypályán ezerkilencnyolcvannégyezik, érdemes megkérni, hogy pontosítson: mennyiben tartja orwellinek a helyzetet? Ha nem tudja megmagyarázni, tessék az orrára koppintani.”
Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP