Teddy bácsi és a Párt csudálatos feneke

2021. december 03. 21:02

Farkasházy Tivadar, az ifjúságpolitikai kabaré és egy remek moszkvai műsorocska.

2021. december 03. 21:02
null
Mező Gábor
Mező Gábor
Facebook

„Csak két cikkből szeretnék idézni. Mindenféle különösebb kommentár nélkül. Mindkettő 1976-os.

Egy kis előtörténet – minden tudás kútjából, a Wikipédiáról Farkasházy elvtársról: »1969-ben szerezte diplomáját a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem terv-matematika szakán. Később doktorált, 1971-ben készült disszertációjának címe Beruházási hitelkérelmek versenyeztetése. 1969–1972 között a Beruházási Bank közgazdásza volt. 1972–1975 között a Közgazdász című egyetemi lap munkatársa, 1973-tól a Vidám Színpad, később a Mikroszkóp Színpad szerzője volt. 1974-ben a Magyar Rádió első humorfesztiváljának győztese lett.«

Aztán beindultak a dolgok. 1976-ban erről írt a KISZ-es Ifjúsági Magazin: 

»Farkasházy Tivadar, a Rádió emlékezetes Humorfesztiváljának győztese – most a Rádió Szórakoztató Osztályának szerkesztője –, a közelmúltban megbízást kapott a KISZ Központi Művészegyüttesétől, hogy szerkesszen, írjon fiatal humorista társai­val egy ifjúságpolitikai kabaréi a közelgő KISZ-kongresszus tiszteletére.«

Ifjúságpolitikai kabaré a diktatúrában! A fiatal közgazdász-humorista boldog volt: »Szeretnénk minél több helyen előadni. Ifjúsági klubokban, isko­lákban, kollégiumokban, munkásszállásokon, egyszóval mindenütt, szerte az országban, ahol fiatalok vannak és ahol kíváncsiak ránk.«

Ugyanebben az évben egy másik megtisztelő feladat érte: »Natalja Szuharevics, a Moszkvai Rádió szerkesz­tője és Farkasházy Tiva­dar állította össze ezt a vidám műsort, amely Moszkva hétköznapjait mutatta meg sok derűvel. A magyar változat jó öt­letre épült: Ariadna Sesztakova — akit a kabaré­színház már megkedveltetett velünk – idegenve­zetőként kalauzolja Har­sányi Gábort, s kettőjük beszélgetése köré épült fel az egyórás humoros műsor.«

A Népszavában megjelent ajánló a továbbiakban nem volt túl lelkes: »Nem állíthatjuk, hogy ez az anyag színvonalá­ban, vagy akár műfajilag végig kiegyenlített volt, az igényesebb, jellemeket felvillantó miniatűr élet­képek mellett üresebb já­ratú humoreszkek is elhangzottak […]«.

Vajon ki szerezhette ezeket?

De azért, első a cél! »Ennek a vidám moszk­vai sétának ugyanaz volta fő erénye, mint a más műfajú és igényű, fen­tebb említett színműnek: a ma embereivel, típusai­val találkozhattunk mindkettőben, s ez nem kis do­log akkor, amikor oly sok rádiójáték kalandozik el hajdan volt időkbe, vagy pedig sosemvolt idők parabolás kitalációiba.«

Csak azt sajnálja az ember, hogy nem tud belehallgatni. De milyen jó belepillantani egy örök forradalmár pályafutásának kezdeti pillanataiba!”

Fotó: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Magyarok Pásztora
2021. december 04. 19:36
Hát még a demokjatikus kajta, azt is ez patkány indította.
Rocktoberi
2021. december 04. 18:38
A rendszerváltás után kiderült, hogy mekkora nézői igény volt Fajkasházy humorára. Semekkora. De a haverok pozícióban tartották ezt a búval baszott alakot.
zakar zoltán béla
2021. december 04. 10:33
teddy00
zsanett-kúnrum
2021. december 04. 10:24
Csak azért poénkodhattok szegény fajkasházyn mert aztat nem tudhatjatok hogy mennyire megviselte az a rendszer
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!