Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Farkasházy Tivadar, az ifjúságpolitikai kabaré és egy remek moszkvai műsorocska.
„Csak két cikkből szeretnék idézni. Mindenféle különösebb kommentár nélkül. Mindkettő 1976-os.
Egy kis előtörténet – minden tudás kútjából, a Wikipédiáról Farkasházy elvtársról: »1969-ben szerezte diplomáját a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem terv-matematika szakán. Később doktorált, 1971-ben készült disszertációjának címe Beruházási hitelkérelmek versenyeztetése. 1969–1972 között a Beruházási Bank közgazdásza volt. 1972–1975 között a Közgazdász című egyetemi lap munkatársa, 1973-tól a Vidám Színpad, később a Mikroszkóp Színpad szerzője volt. 1974-ben a Magyar Rádió első humorfesztiváljának győztese lett.«
Aztán beindultak a dolgok. 1976-ban erről írt a KISZ-es Ifjúsági Magazin:
»Farkasházy Tivadar, a Rádió emlékezetes Humorfesztiváljának győztese – most a Rádió Szórakoztató Osztályának szerkesztője –, a közelmúltban megbízást kapott a KISZ Központi Művészegyüttesétől, hogy szerkesszen, írjon fiatal humorista társaival egy ifjúságpolitikai kabaréi a közelgő KISZ-kongresszus tiszteletére.«
Ifjúságpolitikai kabaré a diktatúrában! A fiatal közgazdász-humorista boldog volt: »Szeretnénk minél több helyen előadni. Ifjúsági klubokban, iskolákban, kollégiumokban, munkásszállásokon, egyszóval mindenütt, szerte az országban, ahol fiatalok vannak és ahol kíváncsiak ránk.«
Ugyanebben az évben egy másik megtisztelő feladat érte: »Natalja Szuharevics, a Moszkvai Rádió szerkesztője és Farkasházy Tivadar állította össze ezt a vidám műsort, amely Moszkva hétköznapjait mutatta meg sok derűvel. A magyar változat jó ötletre épült: Ariadna Sesztakova — akit a kabarészínház már megkedveltetett velünk – idegenvezetőként kalauzolja Harsányi Gábort, s kettőjük beszélgetése köré épült fel az egyórás humoros műsor.«
A Népszavában megjelent ajánló a továbbiakban nem volt túl lelkes: »Nem állíthatjuk, hogy ez az anyag színvonalában, vagy akár műfajilag végig kiegyenlített volt, az igényesebb, jellemeket felvillantó miniatűr életképek mellett üresebb járatú humoreszkek is elhangzottak […]«.
Vajon ki szerezhette ezeket?
De azért, első a cél! »Ennek a vidám moszkvai sétának ugyanaz volta fő erénye, mint a más műfajú és igényű, fentebb említett színműnek: a ma embereivel, típusaival találkozhattunk mindkettőben, s ez nem kis dolog akkor, amikor oly sok rádiójáték kalandozik el hajdan volt időkbe, vagy pedig sosemvolt idők parabolás kitalációiba.«
Csak azt sajnálja az ember, hogy nem tud belehallgatni. De milyen jó belepillantani egy örök forradalmár pályafutásának kezdeti pillanataiba!”
Fotó: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd