Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Orbán Viktor nőkkel kapcsolatos szemlélete és kommunikációja sokat változott.
„»Nőügyekkel nem foglalkozom« – hangzott Orbán Viktor degradáló válasza, amikor 2017-ben az ATV riportere a washingtoni nagykövet elmozdításáról kérdezte a kormányfőt. Szemerkényi Rékát akkor Szabó László külügyminiszter-helyettes váltotta a nagyköveti pozícióban, ezzel tulajdonképpen az utolsó atlantista külügyestől is megszabadult a miniszterelnök. A nőiséget becsmérlő megjegyzéssel ellentétben a leváltás okai nem kötődtek Szemerkényi neméhez: bennfentes információk szerint a Szijjártó Péter külügyminiszterrel való rossz viszony, illetve az amerikai elnökkel meghiúsult találkozó volt a nagyköveti csere oka. Az ominózus ügy óta sok víz lefolyt a Dunán, Orbán Viktor nőkkel kapcsolatos szemlélete és kommunikációja sokat változott. Ennek számos jele van, az utóbbi években többek között megnőtt a kormányzatban szolgáló női vezetők száma. Míg a harmadik Orbán-kormányban még egyetlen nőnemű miniszter sem volt, ma már három női miniszter is erősíti a kormányzati élcsapatot.
A változás persze nem feltétlenül jelent mindig minőségbeli javulást. Varga Judit igazságügyi miniszter több botrányban is érintett volt az elmúlt időszakban, elég, ha csak kétes ingatlanügyeire gondolunk, de nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a Pegasus-botrány és a nemrég kipattant Völner-ügy is a Varga által vezetett Igazságügyi Minisztériumhoz kapcsolódik. Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter makulátlan élete felől is lehetnek kétségeink. A miniszter asszony rózsadombi lakására a 2010-es években mintegy 60 cég volt bejegyezve, amelyek több száz millió forinttal károsították meg az államot. Magernak az utóbbi időben volt férje is okozott kellemetlen pillanatokat: Balogh Sándorra az ügyészség júniusban letöltendő börtönbüntetést kért adócsalások és befolyásvásárlások miatt. Egy valódi jogállamban, egy polgári demokráciában hasonló szintű ügyek nyilvánosságra kerülése esetén egy miniszter gondolkodás nélkül lemondana etikai okok miatt, országunk azonban az utóbbi évek során igen távol került a jogállamiságtól, a demokráciától és a polgári ideától is.
Egy dolog egészen biztosan nem fogja összekötni Novák Katalint Zuzana Čaputovával: a korrupcióval szembeni kérlelhetetlen küzdelem. Míg Čaputová ténykedésének köszönhetően az elmúlt években számos korrupt szlovák politikus került börtönbe, Novák Katalintól államfőként hasonló korrupció elleni küzdelmet akkor sem várhatnánk, ha a kedvenc OV22-es fülbevalójának épsége múlna rajta. Mint ahogy például az sem valószínű, hogy a kormányfőhöz végletekig lojális Novák Katalin majd felszólítja a kormánypártot, hogy mérlegelje a felelősségét az eldurvult járványhelyzetért.
Fotó: MTI/Vasvári Tamás