„Mindeközben Németországban.
A terveik szerint Merkeltől már december 10-től a kormányrudat átvevő szociáldemokrata-zöld-liberális koalíció közölte: velük se több lockdown, se több iskolabezárás, se több kijárási tilalom nem lesz, a szövetségi járványügyi veszélyhelyzetet pedig összhangban a leköszönő jobboldali egészségügyi miniszterrel nem akarják meghosszabbítani. Ez azt jelenti, hogy november 24-től nem lesz semmiféle jogi alapja Németországban az emberek jogait legdurvábban korlátozó covidügyi intézkedéseknek. Hogy pontosan mit akar még az új koalíció, itt foglaltuk össze: https://www.gemist.hu/.../itt-az-illiberalis...
November 25-én Freedom Day viszont még nem lesz, inkább egyfajta óvatos exit a járványból: a cél az, hogy március 20-ra kivezessék mind az oltatlanok-oltottak megkülönböztetést használó, védettségi QR-kódon alapuló rendszert, mind a járvány jelképét, a kötelező beltéri maszkhasználatot (Berlinben a tömegközlekedésen egyenesen FFP2-maszk kell, igaz, nem mindenki hord olyat). Az egyes tartományok addig pedig maguk dönthetnek arról, hogy mondjuk a maszkkötelezettséget, a védettség igazolásán alapuló megkülönböztetést újból bevezetik-e vagy épp ellenkezőleg, a nép pedig a következő választáson dönthet arról, kell-e neki ilyen tartományi vezetés vagy sem.
A liberális Marco Buschmann, akit a Tagesspiegel napilap már leendő igazságügyminiszterként emleget, közölte, hiába nőnek a fertőzésszámok, az oltás működik, így »már nem fenyegeti a közegészségügyet rendszerszintű túlterhelés«, így a parlamenti többséget adó három párt nem járul hozzá a szövetségi járványhelyzet megállapításához. (A németek kb. 70 százaléka van beoltva covid ellen.) A legütősebb egyébként az, hogy törölnék a járványvédelmi törvény azon passzusát, amely lehetővé teszi az egyes tartományi parlamenteknek, hogy az adott tartományban járványügyi veszélyhelyzetet hirdessenek – azaz ha ez átmegy, a lockdownellenes és a járványügyi intézkedéseket Bakó Beához hasonlóan alapjogi-alkotmányos alapon kritizáló FDP kezébe kerülne a döntés arról, legyenek-e szigorítások vagy nem, mivel a párt nélkül csak úgy jönne létre parlamenti többség, ha a Zöldek meg a szocdemek a CDU-t vagy az AfD-t állítanák be maguk mellé.