Három a magyar hazugság – az előválasztási játszmázásról

2021. október 04. 10:30

Írd és mondd: Fekete-Győrhöz, Jakabhoz és Karácsonyhoz képest ma Gyurcsány és Dobrev az egyenes és önazonos politizálás bajnokai az ellenzéki oldalon.

2021. október 04. 10:30
null
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Alig hogy túl van az ellenzék az előválasztás megrendezésén – az idáig vezető úton még ún. politikai cselekvéseket is végeztek, ami nem kis szó az azt megelőző évtizedüket látva –, az eredményhirdetést szinte meg sem várva újra megpróbálkoznak a politikacsinálással – immár egymással szemben.

A csavar egészben az, hogy pont nem a játszmázásokban, kamarillapolitikában, bizánci megoldásokban és hátbaszúrásokban évtizedes szakértelemmel rendelkező Gyurcsány és pártja most a nagy trükköző. Ők a saját pályájukon egyenesben vannak: hiszik, amit mondanak, mondják, amit tesznek:

a NER-ellenes erők bosszúra és hatalomra éhes élcsapata lennének, semmit nem rejtenek véka alá. 

A DK helyett most az előválasztás első fordulójában nyertes Dobrev Klára kihívói próbálkoznak most a helyezkedéssel – már amennyire tehetségüktől telik.

És a helyezkedés mellett belefutnak néhány kövér (ön)hazugságba is.

Magasabb polc

Fekete-Győr András például – akinek eddigi választási teljesítménye a nagyreményű Momentum 2018-as leszereplése, parlamenten kívül maradása, valamint az előválasztási ötödik hely az öt indulóból – magyarázná a magyarázhatatlant: „Arra azonban jó volt, hogy hosszú távon engem egy magasabb polcra helyezzenek” – értékelte az előválasztási kampányát. 

Nos,

a magas polc nehezen értelmezhető

annak fényében, hogy alig 20 ezer szavazatot szerzett miniszterelnökjelölt-jelöltként, és ezzel Pálinkás professzor Új Világ Néppárt nevű, felettébb befolyásos és kiválóan szervezett egyletének súlycsoportjában ragadt.

Szél Bernadett vagy Orosz Anna saját egy szem választókerületükben összeszedtek vagy feleannyi szavazatot maguk és a Momentum számára, mint a főnökük országosan. Fekete-Győr ragaszkodása a pártvezetéshez így méretes önhazugság: be kellene látni azt, ha saját szervezeted élén visszahúzó tehertétel és nem felhajtóerő vagy.

Eljátszani az esélyt

Ennél nagyobb léptékű, mondhatni politikatörténeti súlyú fejlemény azonban az, ami a Jobbikkal történik.

Másfél évtizeddel 2006 forró ősze után a Jobbik Gyurcsányék érdekkijárójává vált.

Ezt ízlelgessük. Mert mi másként lehetne ezt értékelni annak fényében, hogy az ún. nemzeti radikális párt egész genezise és eredetlegendája a Gyurcsány-féle baloldali-liberális hatalom elleni lázadásról szólt? Az erről szóló kitétel máig ott szerepel a Jobbik érvényes, a Villányi úti irodájuk ajtaján ma is sárgálló alapvetésében. Ehhez képest a Jobbik először belement a formális szövetségbe Gyurcsányékkal, majd az előválasztás leszervezése után kibontakozott a választói akaratot, az előválasztás eredeti filozófiáját kikerülő, országos léptékű DK-Jobbik paktum. 

Végül most, hogy Jakab Péter kicsúszott a tovább versenyző miniszterelnökjelölt-jelöltek közül, azzal nyitja az új fejezetet, hogy közli: nem tetszik neki Márki-Zay és Karácsony összefogása Dobrev ellen. Szerinte ezzel nem tesznek mást, csak sebeket ejtenek az ellenzéki összefogáson és csökkentik a kormányváltás esélyét. „Ne játsszátok el az esélyt” – teszi hozzá. De minek az esélyéről van itt szó első körben? Gyurcsányék hatalmának növekedéséről, és végső soron a Gyurcsány-Dobrev házaspár és politikai páros visszatérési esélyéről a hatalom csúcsára.

És ennek érdekkijárójává fokozta le magát a Jobbik (!!!) elnöke. Így meghazudtolni saját pártod eredeti célkitűzéseit, kiütni minden eszmei és etikai tartópillért saját politikai erőd alól, ez már teljesítmény.

Egy magas motolla

A damaszkuszi úton való, motollai mértékű forgolódás minősített esete végül Karácsony Gergelyé. Minden túltolt alkalmatlanozást, illetve minden nagy médiatámogatottságú imázsépítést lehántva, az egyszeri Karácsony-támogatók feltehetnék végre a kérdést maguknak, hogy végül is

mi valójában Karácsony politikai, városvezetői, szervezetépítési teljesítménye, képessége, súlya

– a hiperaktív facebookos posztoláson túl?

Már csak azért is, mert egyik legutóbbi posztjában gyakorlatilag épp újra akarja írni saját történetét, Dobrevéket a 2010 előtti politizáláshoz kötve, saját magát pedig az azt meghaladni kívánók új vezérének kikiáltva magát.

De nézzünk már szembe a tényekkel, pályafutásának fő állomásaival: Karácsony Gergely tevékenyen részt vett a Gyurcsány-féle kormányzatban, 2002 és 2008 között a Miniszterelnöki Hivatal koordinációs államtitkárságának dolgozott politikai tanácsadóként. Az idők jelét és új szélfuvallatokat megérezve aztán 2009-ben már a Lehet Más a Politika tagja lett – Schiffer András mellé helyezkedve, elhatárolódni kívánva az általa is formált korábbi rezsimtől. De alig telik el pár év, 2013-ban a Párbeszéd nevű mikropárttal robban ki az LMP-től, és rögtön szövetséget köt a 2014-ben nyilván jelentős erők által helyzetbe hozni kívánt Bajnai Gordon Együtt mozgalmával – azzal a Bajnaival, aki minisztere, majd miniszterelnöke volt a Karácsony által néhány évig túllépni kívánt 2010 előtti rendszernek. 

Miután a Bajnai-projekt hamarjában elbukott,

az újabb ciklusban Karácsony és mikroegylete új gazdatestet keresett és talált magának – az MSZP lett az.

A meghaladni kívánt múlt elleni harc vezetője azóta is hozzáköti magát a frissen illatozó, patyolat tisztaságú, hamvas ártatlanságú szocialistákhoz: 2018-ban már közös miniszterelnök-jelöltként mérettette meg magát (tényleg, ezt már mindenki elfelejtette?), s az újabb miniszterelnök-jelölti kampányt is az MSZP-vel szoros szövetségben viszi.

Nem mellesleg, 2019-ben megnyeri a budapesti főpolgármester-választást, és e pozícióból még idén márciusban is arról beszél„dehogy akarok én miniszterelnök lenni”.

És Karácsony most innen kiindulva állítja be magát teljes természetességgel az ellenzék magától értetődő miniszterelnök-jelöltjének, sőt már posztokat is osztogatva saját elképzelt leendő kormányában.

Karácsony ilyen háttérrel és előtörténettel állítja be magát a régi erők elleni harc, s az eljövendő új idők leghitelesebb képviselőjének.

Most épp Gyurcsány, egykori kormányzati kenyéradója ellen szólal fel az MSZP-gazdatest mellől, ám mindezt megspékeli azzal, hogy Dobrev Klárának megígéri: lehetne őmellette külügyminiszter.

Vagyis egyébként a Magyarország, a magyar jövő számára döntő fontosságú poszttal már most megkínálná a meghaladni kívánt múlt egyik legtipikusabb képviselőjét, ezzel a Gyurcsány-féle hálózatnak átadva a magyar külügyek képviseletét. Is.

Ez a Karácsony Gergely hazudja most magát az ancien régime erőivel szembeni ellenállás vezérének szerepébe.

Írd és mondd: Fekete-Győrhöz, Jakabhoz és Karácsonyhoz képest ma Gyurcsány és Dobrev az egyenes és önazonos politizálás bajnokai az ellenzéki oldalon.

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hatvanas
2021. október 04. 18:43
Az a magas polc, ahová Fegyőrt tették, a sufniban van. Csak nem látja a sötétben.
Pelso j.
2021. október 04. 16:16
Gellért, ennek előválasztás cirkusznak semmi jelentősége. Ezért ezt "elemezni" fricskázni nevetséges.
Joe1954
2021. október 04. 16:00
Sok mindenben egyetértek! Soha nem voltam "Gyurcsányista" bár tisztelem, mert 2006 ban nyersen őszinte mert lenmi és ma is egyenes ember, saját -pénzből- erőből csinált egy pártot.(politikai értelemben) Beálltam a Dk mögé mert kizárólag őket - Dobrev Klárát - tartom alkalmasnak országot vezetni, összefogni az egymást már gyűlölő embereket. Szögezzük le: Dobrev Klára nem azonos Gyurcsány Ferenccel!!! Orbán legfőbb bűne az, hogy megosztotta az országot. Sok mindent tett helyesen de még több kárt okozott! Le kell váltani ez az ő érdeke is, ha nem tesszük despota lesz. Ehhez egységes ellenzék kell a főbb érdésekben. Az elmúlt napok azt bizonyítják, hogy az alapvető kérdésekben sem tudott az ellenzéki elit megállapodni! Meg kell sokszorozni erőinket, bízzunk Klára asszonyban, váltsuk le Orbánt. Hajrá Magyrország, hajrá Klára!
zsanett-kúnrum
2021. október 04. 15:03
és az emeszpével mi van?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!