A szerző a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, egyetemi oktató, volt madridi nagykövet, klasszika filológus, teológus, vallástörténész
A minap történt négy éve, hogy Katalónia tartományának döntése alapján, 2017. október 1-jén a tartomány függetlenségéről népszavazást tartottak: bár a referendumon csak a szavazásra jogultak kevesebb, mint 50 %-a vett részt, s annak ellenére, hogy a spanyol központi kormány intézkedései miatt mintegy 700 ezren nem is mentek el szavazni, a voksukat leadók több mint 90 %-a a tartomány önállósága mellett foglalt állást, s ennek megfelelően a tartományi parlament október 27-én kikiáltotta Katalónia függetlenségét. Ezt nem sokkal követte a tartomány önállóságának felfüggesztése a spanyol központi kormány részéről, illetve mintegy 2 év elteltével a népszavazásért felelős politikusok börtönbüntetésre ítélése. Meglepő módon újabb két év elteltével azonban, idén nyáron a baloldali spanyol kormány kegyelmet adott az elítélteknek, s szabadon engedte őket. Ebbe a történelmi keretbe illesztve kell értelmeznünk Katalónia fővárosa, Barcelona érsekének lépéseit is, akitől sokat vártak a függetlenségpárti politikusok, később csalódtak benne, majd idén nyáron a kegyelmi indítvány támogatásával ismét elnyerte a katalán függetlenségpártiak jóindulatát.
Ami a kérdést számunkra, magyarok számára aktuálissá teszi, az Ferenc pápa alakja, akinek közelmúltbeli magyarországi látogatása nagy vitákat váltott ki a magyar sajtóban,
s akinek egyik legbizalmasabb embereként emlegetik Juan José Omellát, Barcelona érsekét.
De mi a párhuzam Katalónia függetlensége és a pápa magyarországi látogatása között? – Közvetlenül természetesen nincs kapcsolat. Indirekt módon azonban érdekes lehet a pápa politikájának vizsgálata a két történést kísérő sajtóvisszhangok értelmezésében.
Amikor 2015-ben Omellát kinevezték Barcelona érsekévé, rövid ideig azt hitték sokan, talán ő fog a katalán függetlenségi törekvések élére állni. A pápa emberének tartották ugyanis, akinek a pápához „közvetlen vonala van”, „gyakran beszélnek telefonon”. Tagja a Vatikán Püspöki Kongregációjának, s ebben a minőségében nagy hatása van arra, hogy spanyol nyelvterületen, tehát tulajdonképpen egész Latin-Amerikában kit nevezzenek ki püspökké és kit ne. Abban reménykedett tehát sok függetlenségpárti katalán, a „nagyhatalmú” barcelonai érsek majd ráveszi a Vatikánt, hogy álljon ki Katalónia függetlensége mellett.